TBMM'de AKP ile DEM partisi arasında “kayyum” tartışması: “FETÖ'nün ayak izlerine bakmak…” – Son Dakika Siyaset Haberleri

ONLAR partiTBMM Genel Kurulu'na sunduğu grup teklifinde, diğer tekliflerden önce, kayyım yolsuzluklarının soruşturulması amacıyla sunduğu bugünkü Meclis soruşturması teklifinin görüşülmesine geçildi. Gülistan Grubu Başkan Yardımcısı Kılıç Koçyiğit, Ankara AKP Milletvekili Murat Alparslan'nin açıklamasına tepki gösterdi.

Alparslan, şöyle konuştu: “Kayyumun darbe olduğunu söylemek, partimizi darbeye bağlamak kavramsal bir yanılsamadır. Yargının kayyum meselesinde siyaset mühendisliği olarak kullandığı yaklaşım bile siyasi bir yanılsamadır. Katıldığı belediyeler Halklarına ve şehirlerine hizmet ediyorlar. Somut olaylara baktığımızda birçok terör eyleminin lojistiğini sağlıyorlar.” “Devletin Anayasa ve kanunlardan aldığı yetkiyle kayyum atadığı da açık bir gerçektir, bu bir tercih değil sorumluluktur. Dünyanın hiçbir yerinde komploya izin veremeyiz. Her şeye rağmen bu ülkenin birliği ve kardeşliğidir.”

Alparslan'ın konuşması sırasında DEM partisi saflarından karşıt sesler de duyuldu.

“FETÜS BASKILARINI TAKİP EDİYORLAR”

Alparslan'ın konuşmasının ardından konuşan Gülistan Kılıç Koçyiğit, şunları söyledi: “Komplo davasına ilişkin Kürt halkının iradesini hiçe sayarak üç dönem kayyum atadınız, şimdi de bize hikayeler anlatıyorsunuz. Terör ne zamandan beri sandıktan çıkıyor? Talimat veriyor, ceza hazırlıyor, takip ederek ilerliyor. FETÖ'nün ayak sesleri, akıl hatasına uğrayan sizsiniz, yargıyı istismar eden sizsiniz. “Demokrasiyi askıya alan, anayasayı kaldıran sizsiniz.” tepkisini gösterdi.

“Suçlamaları KABUL ETMİYORUZ”

AKP Grup Başkanvekili Abdullah Güler, AKP'nin her zaman demokrasinin savunucusu olduğunu ve gruplarına yönelik suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

DEM parti grubunun önerisi AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir