NASA Çalışanları Tarafından Onaylanan En İyi 8 Bilim Kurgu Filmi – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

Bilim kurgu filmleri türü sevenler için her zaman aranan filmler arasındadır. Bazı filmler bilim kurgu türü için önemli dönüm noktaları ve kilometre taşları haline geldi.

Chip'in aktardığı içeriğe göre bilim kurgu filmleri senaryonun doğruluğu, fikirlerin geçerliliği gibi birçok parametreye göre değerlendirilebiliyor. Film sektörüne dair içerikler üreten Collider, NASA bilim insanları tarafından onaylanan 8 bilim kurgu filmini listeledi. Listede yer alan filmler şu şekilde:

8.Jurassic Park (1993)

Collider'a göre yönetmen Steven Spielberg'in yönettiği Jurassic Park, aynı zamanda NASA bilim insanları tarafından da onaylanan bir film. Jurrassic Park vizyona girdiğinde görsel efektleriyle bilimkurgu türünde bir çığır açmıştı. Collider'ın raporunda, NASA bilim adamlarına göre Jurassic Park'ın, tarih öncesi yaratıkların tasviri de dahil olmak üzere bazı yanlışlıklar içermesine rağmen bilim kurgu türünün bugüne kadarki en iyi filmlerinden biri olduğu belirtiliyor.

7. Başka Bir Dünyadan Gelen Şey (1951)

Yönetmenliğini Christian Nyby'nin üstlendiği filmin Rotten eleştirmen puanı %87. The Thing adıyla da bilinen filmin konusu şöyle: Bilim insanı Dr. Quando Carrington, Arktik araştırma üssü yakınında bir UFO olduğunu bildirir, Hava Kuvvetleri bir UFO gönderir. Araştırma için Kaptan Patrick Hendry'nin liderliğindeki ekip. Buldukları şey bir uzay gemisi ve buzun içinde donmuş insansı bir yaratıktır. Keşiflerini üsse geri götürürler ama kazara yaratığın buzunu çözerler.

Collider'a göre film, yenilikçi görsel efektleriyle türdeki diğer filmlerin önünü açtı.

6. Aydaki Kadın (1929)

Fritz Lang, Alman sessiz bilim kurgu filminin yönetmenidir. Collider'a göre Aydaki Kadın, ilk gerçek bilim kurgu filmlerinden biri ve uzay yolculuğunu gerçekçi bir şey olarak tasvir eden ilk filmlerden biri.

Collider, “Aydaki Kadın, uzay yolculuğunu doğru şekilde tasvir eden ilk filmlerden biriydi. Onu daha da etkileyici kılan şey, vizyona girdiğinde buna benzer hiçbir şeyin henüz yapılmamış olmasıydı” diyor.

Filmin Rotten eleştirmen puanı %78.

5. Dünyanın Durduğu Gün (1951)

Film, Soğuk Savaş sırasında Washington DC'ye ayak basan bir uzaylının hikayesini anlatıyor ve Dünya sakinlerini barış içinde yaşamaları gerektiği konusunda uyarıyor, aksi takdirde diğer gezegenler için tehlike oluşturacak şekilde yok edilecekler.

1951 filminin Rotten eleştirmen puanı %95'tir.

4. 'Metropol' (1927)

Alman-Avusturyalı yönetmen Fritz Lang'in yönettiği sessiz bilim kurgu filmi. Filmin Rotten eleştirmen puanı %97 ve eleştirmenler oybirliğiyle: “Sessiz çağın görsel olarak baş döndürücü bir bilim kurgu klasiği.”

3. Mesaj/İletişim (1997)

Film, Pulitzer ödüllü Carl Sagan'ın romanından uyarlanmıştır… Yönetmenliğini Robert Zemeckis'in yaptığı filmin başrolünde Jodie Foster yer almaktadır. Film, yıllar süren araştırmaların ardından nihayet dünya dışı bir zekanın gönderdiği mesajları tespit eden Doktor'un hikayesini anlatıyor. Ellie Arroway'e odaklanıyor.

2. 2001: Bir Uzay Macerası (1968)

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Stanley Kubrick'in üstlendiği 1968 yapımı epik bilim kurgu filmi… Film, uzay uçuşunu ve etkilerini bilimsel açıdan doğru bir şekilde tasvir etmesiyle türünün en iyilerinden biri haline geldi.

Filmin Rotten eleştirmen puanı %92'dir ve eleştirmenler filmin “türün şimdiye kadar yapılmış en etkili ve tartışmalı filmlerinden” biri olduğu konusunda hemfikirdir.

Filmde, Ay yüzeyinin altında gizemli bir eserin bulunmasının ardından Jüpiter'e bir uzay aracı gönderiliyor. Collider film hakkında şu yorumu yapıyor: “Filmin kendisinden daha fantastik olan şey, yapımının ardındaki çabadır. Meğerse mükemmeliyetçi ve çalışkan Kubrick zaten NASA ile çalışıyormuş ve yapım başladıktan sonra da çalışmaya devam etmiş.”

1. Gattaca (1997)

Andrew Niccol'un yönettiği bu distopik bilim kurgu filminin başrollerinde Ethan Hawke, Uma Thurman ve Jude Law yer alıyor. Filmin Rotten eleştirmen puanı %82'dir ve eleştirmenler de aynı fikirdedir: “Zeki ve bilimsel açıdan kışkırtıcı olan Gattaca, bilimin doğası hakkında önemli ve ilginç etik soruları gündeme getiren sürükleyici bir bilim kurgu dramasıdır.”

Filmin Rotten reytingi %82, izleyici reytingi ise %87…

Filmde artık dünyada genetik mühendisliği çok ileri düzeydedir ve mükemmel insanı yaratmak için çaba sarf edilmektedir. Bu yeni “süper insan” türü nedeniyle normal insanlar artık aşağılık görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir