İsviçre'deki Ukrayna barış konferansında hangi konular tartışılacak?

Bu haberin ilk yayınlandığı dil Fransızcadır

Düzinelerce dünya lideri, Ukrayna'da barışa yönelik adımları tartışmak üzere orta İsviçre'deki Nidwalden kantonunda bir araya geldi. Savaşan taraf olan Rusya'nın zirveye davet edilmemesi eleştiri konusu oluyor.

REKLAM

Bugün İsviçre'de Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı sona erdirecek barış konferansı başlıyor.

Rusya'nın savaşa taraf olmasına rağmen Ukrayna hükümetinin isteği üzerine konferansa davet edilmemesi eleştirilere yol açtı. Er ya da geç Rusya ile görüşmenin yapılması gerektiğinde ısrar edenler de bir gün Moskova'nın sürece katılacağını umuyorlar. Ukraynalılar bu olasılığı değerlendiriyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin 2022 sonlarında sunduğu 10 maddelik barış formülünün unsurları üzerine inşa edilen konferansın önemli sonuçlar üretmesi beklenmese de, Kiev'in KAZANMA yönündeki büyük ölçüde sembolik bir çabası olarak görülüyor. uluslararası toplum üzerinde.

Bu hafta İtalya'nın başkenti Roma'da bir araya gelen G7 ülkeleri, dondurulmuş Rus varlıklarının Ukrayna için kullanılması konusunda anlaşmaya vardı.

Ancak zirveye damgasını vuran soru, iki ülkenin yüzbinlerce insanın ölümüne ve yaralanmasına yol açan, yüz milyarlarca avroya mal olan bir savaşın eşiğinden nasıl çıkılacağı ve silahların nihayet nasıl susturulacağıydı. .

Zirve, Rus kuvvetlerinin doğu ve kuzeydoğu Ukrayna'da toprak kazanımları elde ettiği ve ülkenin neredeyse dörtte biri üzerindeki kontrolünü genişlettiği bir dönemde gerçekleşti.

Bu arada İsviçreli yetkililer Perşembe günü konferansın organizasyonuyla bağlantılı ilk siber saldırıları bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir