İran: İsrail'in tehditleri karşısında “nükleer doktrini” gözden geçirebiliriz

İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanı Ahmed Haghtalab, Tahran'ın İsrail'den gelen tehditler karşısında “nükleer doktrinini” gözden geçirebileceği konusunda uyardı.

REKLAM

İran Devrim Muhafızları'nın nükleer güvenlikten sorumlu komutanı Ahmad Haghtalab, Tahran'ın İsrail'den gelen tehditler karşısında “nükleer doktrinini” gözden geçirebileceği konusunda uyardı.

Reuters, bu açıklamanın, her zaman kesinlikle barışçıl amaçlı olduğunu iddia ettiği Tahran'ın nükleer programıyla ilgili endişeleri artırdığı yorumunu yaptı.

İran'ın yarı resmi Tasnim haber ajansına konuşan Ahmad Haghtalab, “Nükleer doktrin ve politikamızın yanı sıra daha önce belirtilen konuları da gözden geçirmek oldukça mümkün” dedi. dedi.

İran'ın dini lideri Ali Hamaney, Batı'nın askeri amaçlı olduğundan şüphelendiği Tahran'ın nükleer programı konusunda son sözü söyleyecek.

Hamaney, Tahran'ın hiçbir zaman din tarafından yasaklanan nükleer silah üretmeye veya kullanmaya çalışmadığı yönündeki görüşünü zaten birçok açıklamasında dile getirmişti.

İran-İsrail gerilimi

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran Konsolosluğu binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan ikisi general olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

İran, İsrail konsolosluğuna yapılan saldırının kendi topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misilleme yapacağını açıklamıştı. İsrail de İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini duyurdu.

İran, 13 Nisan'da yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik füze ve seyir füzeleriyle İsrail'e saldırı başlattı.

İran bazı hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemleriyle önlendiğini ancak bir füzenin güneydeki askeri üsse isabet ettiğini açıkladı.

AB daha sonra saldırıları kınadı ve bazı AB ülkeleri İran'ın büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Son olarak ABD ve Avrupa Birliği, İsrail'e yönelik saldırısı nedeniyle İran'a yönelik mevcut yaptırımlara yenilerinin eklenmesi için çalışmalara başlayacaklarını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir