İran cumhurbaşkanını taşıyan helikopterin düşmesine ilişkin ön rapor yayımlandı

Düşen helikopterin parçalarında kurşun veya benzeri harici cisim izine rastlanmadığı bildirilirken, düşmenin ardından helikopterde yangın çıktığı kaydedildi.

REKLAM

İran Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian ve beraberindekileri taşıyan helikopterin düşmesinin ardından başlatılan soruşturmanın ön sonuçlarını açıkladı.

İran'ın resmi ajansı IRNA'ya dayandırılan AA News'in haberine göre, İran Genelkurmay Başkanlığı, kazanın boyutunu ve nedenlerini araştıran komisyonun ön raporunu yayınladı.

Kazaya ilişkin teknik ve genel bilgi ve bulguların toplanıp değerlendirildiği ön raporda, bazı verilerin değerlendirilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duyulacağı açıklandı.

Raporda, helikopterin belirlenen rotada devam ettiği ve rota değiştirmediği, pilotun kazadan bir buçuk dakika önce diğer iki helikopterin pilotlarıyla temasa geçtiği belirtildi.

Düşen helikopterin parçalarında kurşun veya benzeri harici cisim izine rastlanmadığı bildirilirken, düşmenin ardından helikopterde yangın çıktığı kaydedildi.

Raporda, bölgedeki zorlu koşullar, soğuk ve sisli havanın arama kurtarma çalışmalarının uzamasına neden olduğu, kaza yerine ancak sabah saatlerinde ulaşıldığı ve şüpheli bir duruma rastlanmadığı belirtildi. uçuş ekibiyle birlikte kule.

Araştırmanın nihai sonuçlarının, incelemelerin tamamlanmasının ardından paylaşılacağı bilgisi verildi.

Cumhurbaşkanı Reisi, 19 Mayıs'ta İran-Azerbaycan sınırındaki barajın açılış törenine katıldı. Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkililerle birlikte dönüş yolunda helikopter kazası geçirdi.

Reisi'nin öldüğünün kesinleşmesi üzerine cumhurbaşkanı vekili olarak Birinci Milletvekili Muhammed Muhbir, Abdullahiyan'ın yerine dışişleri bakan yardımcısı Ali Bakıri Keni ise dışişleri bakan vekili olarak atandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir