IP Sorgulama ve Keşif: IP nedir, IP adresi nasıl sorgulanır? IP adresi arama yöntemleri

İnternet dünyasına ait pek çok terim vardır ancak zamanla İnternet günlük yaşamın her alanına nüfuz ettikçe bunlar günlük konuşma diline de yerleşmiştir. Bunlardan biri aslında bir kısaltma olan IP terimidir. Her internet kullanıcısının edinmesi gereken bir şey olan IP, hem internet sağlayan cihazları hem de internet kullanıcılarını etkileyen son derece önemli bir kavramdır.

IP nedir?

İngilizce İnternet Protokol Adresi ifadesinin baş harflerinden oluşan IP, Türkçede İnternet Protokolüdür. İnterneti kullanan her kullanıcının, diğer paket anahtarlama ağlarına bağlı cihazları ağa bağlamak ve aralarında veri alışverişi yapmak için kullandığı adres anlamına gelir.

İnternete bağlanan her cihaza, İnternet servis sağlayıcısı tarafından bir IP adresi atanır. Ağdaki internete bağlı tüm cihazlar IP adresleri aracılığıyla birbirleriyle veri alışverişinde bulunur.

IP adresi nedir?

IP adresleme, IP adreslerinin ve bunlarla ilişkili parametre arayüzlerinin atanmasını gerektirir. Bazı web sayfaları kendi IP adresleriyle mevcuttur. Ancak bu IP adreslerinin tam olarak hangi sayfalara ait olduğunu bilmek mümkün değildir.

Bu nedenle IP adreslerine karşılık gelen bir alan adı sistemi kullanılır. DNS (Alan Adı Sistemi) olarak da bilinen alan adı sunucuları, oluşturdukları hiyerarşik sistemi, hangi alan adının hangi IP adresine karşılık geldiğine ilişkin bilgilerle birleştirir.

IP sorgulama mevcut bilgisayar işletim sistemlerine bağlı olarak farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Genel olarak Windows IP sorgulaması için izlenecek adımlar şu şekildedir:

 • Başlat menüsüne tıklayın.
 • Çalıştır kısmına “cmd” yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Açılan komut ekranında ipconfig komutunu yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Açılan ekranda IPv4 adresinin bulunduğu satır, kullanılan bilgisayarın IP adresini gösterir.

IP adresi nasıl sorgulanır?

Bilgisayarda belirli komutlar ve belirli adımlar uygulanarak IP bireysel olarak sorgulanabildiği gibi IP adresini sorgulamak için açılan web sayfaları da bulunmaktadır. Geçerli IP adresi bu web sitelerine erişilerek bulunabilir.

IP'yi sorgulamanın birkaç yolu vardır. IP sorgulama işlemleri, farklı cihazlardaki farklı işletim sistemlerine göre de farklılık gösterebilir. Her bilgisayarın sahip olduğu cihaz kimlik numarası olan IP adresi aynı zamanda ağ üzerinde bulunan cihazların birbirini tanımasına ve görmesine de olanak sağlar.

IP adresi nasıl bulunur?

IP'yi bulmak ve güncel IP adresini öğrenmek, internet kullanıcısının internetteki kimliğini öğrenmek anlamına gelir. IP adresleri, İletişim Kontrol Protokolü ve İnternet Protokolü seçenekleri olan TCP IP'yi kullanır.

Bilgisayarların içerisinde ağ üzerinde yer alan tüm cihazların birbirini tanıyabilmesi, görebilmesi, birbirleriyle iletişim kurabilmesi ve veri alışverişinde bulunabilmesi için IP adresi gereklidir.

IP adreslerini bulma yöntemleri nelerdir?

IP adreslerini bulmak için farklı cihazlarda farklı adımlar gerçekleştirilir. İşletim sistemlerine göre değişiklik gösteren IP adresi arama yöntemleri aşağıdaki gibidir:

Macbook için

 • Apple menüsü açılır.
 • Sistem Tercihleri'ne gidin.
 • Ağ seçilir.
 • Açılan ekranda bağlı olduğunuz ağı seçin ve gelişmiş seçeneğine tıklayın.
 • TCP/IP sekmesine tıklayın.
 • IPv4 adresi ekranda görüntülenir.

Linux için

 • İfconfig komutu terminal ekranında çalışır.
 • Açılan sayfada IP adresi görüntülenir.
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Erdoğan ve Rutte'den ortak basın toplantısı! Erdoğan ve Rutte'den ortak basın toplantısı! “Destek bekliyoruz”
Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözleri gündem oldu! Cevap Özgür Özel'den geldiKemal Kılıçdaroğlu'nun sözleri gündem oldu! Cevap Özgür Özel'den geldi
Yoğun bakımdaki hastaya cinsel saldırı! Hemşirenin cezası açıklandıYoğun bakımdaki hastaya cinsel saldırı! Hemşirenin cezası açıklandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir