Hindistan'da aşırı sıcaklar nedeniyle 192 evsiz hayatını kaybetti

India Today gazetesinin haberine göre, sivil toplum kuruluşu Bütünsel Gelişim Merkezi, 11-19 Haziran tarihleri ​​arasında aşırı sıcaktan ölen evsizlerle ilgili bir rapor yayınladı.

Rapora göre başkent Yeni Delhi'de 9 günde 192 evsiz hayatını kaybetti.

Bu, son 6 yılda en fazla sayıda evsizin aşırı sıcak nedeniyle öldüğü dönemdi.

Başkent Yeni Delhi'de 11-19 Haziran tarihleri ​​arasında aşırı sıcaklar nedeniyle 2023'te 75, 2022'de 150, 2021'de 58, 2020'de 124 ve 2019'da 143 evsiz hayatını kaybetti.

“Evsizler için önlem alınmalı” vurgusu

Bütünsel Gelişim Merkezi Direktörü Sunil Kumar Aledia, yaptığı açıklamada, bu endişe verici istatistiğin, toplumun en savunmasız grubu olan evsizler için bir an önce etkili önlemlerin alınması gerektiğini gösterdiğini vurguladı.

Hava kirliliği, hızlı sanayileşme, kentleşme ve ormansızlaşmanın sıcaklıkları artırdığına dikkat çeken Aledia, bu durumun evsizlerin koşullarını kötüleştirdiğini kaydetti.

1 Mart ile 18 Haziran arasında 40.272 sıcak çarpması vakası görüldü

Hindistan Sağlık Bakanlığı verilerine göre 1 Mart ile 18 Haziran tarihleri ​​arasında aşırı sıcaklar nedeniyle ülke genelinde 40 bin 272 vaka bildirildi. Bu vakaların 457'si 18 Haziran'da gözlemlendi.

Hindistan'da her yıl mart ayında havalar ısınmaya başlıyor ve aşırı sıcaklardan dolayı çok sayıda insan ölüyor.

Tüm zamanların en yüksek sıcaklığı 29 Mayıs'ta başkent Yeni Delhi'de 52,9 dereceyle kaydedildi.


El Nino ne zaman bitecek?

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), küresel sıcaklıkların artmasına neden olan “El Nino” hava olgusunun sona erme ve gezegeni sonbahara doğru serin tutan “La Nina” hava koşullarına geri dönüş işaretleri verdiğini açıkladı. yıl sonu muhtemel.

WMO El Nino hakkında bir rapor yayınladı. “Geçen yıldan bu yana etkili olan ve dünya çapında küresel sıcaklıkların artmasına ve aşırı hava koşullarının artmasına neden olan El Nino, artık sona erme işaretlerini gösteriyor.” Raporda, bu yılın temmuz-eylül döneminde La Nina'yı görme ihtimalinin yüzde 60 olarak tahmin edildiği belirtiliyor.

Raporda, son 9 yılın tarihteki en sıcak dönem olduğu ve 2020'den 2023 sonuna kadar aktif olan La Nina'nın soğutma etkisinin bunu engelleyemediği belirtiliyor.


Gezegen ısınmaya devam edecek

Raporda görüşlerine yer verilen WMO Genel Sekreter Yardımcısı Ko Barrett, şunları söyledi: “Haziran 2023'ten bu yana her ay yeni bir sıcaklık rekoru kırıldı ve 2023, kaydedilen en sıcak yıl oldu.” dedi.

El Nino etkisinin sona ermesinin “uzun vadeli iklim değişikliğinde bir duraklama” anlamına gelmediğini vurgulayan Barrett, ısıyı hapseden sera gazları nedeniyle gezegenin ısınmaya devam edeceğini kaydetti.

“Olağanüstü yüksek deniz yüzeyi sıcaklıkları önümüzdeki aylarda da önemli bir rol oynamaya devam edecek. Atmosferimizdeki ekstra ısı ve nem nedeniyle hava koşullarımız daha zorlu olmaya devam edecek.” Barrett, “WMO'nun en büyük önceliği” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir