Fransa gıda atıklarının kompostlaştırılmasını zorunlu kılıyor

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Avrupa Komisyonu'na göre, gıda endüstrisinin ürettiği toplam AB emisyonlarının yaklaşık %16'sından gıda atıkları sorumludur.

REKLAM

1 Ocak'tan bu yana Fransız vatandaşlarından gıda ve sebze atıklarını kompostlamaları isteniyor.

Fransa'nın 2 milyar Avroluk Yeşil Fonu'nun desteğiyle belediyeler, vatandaşlara sebze kabukları ve son kullanma tarihi geçmiş gıdalar gibi biyolojik atıkların ayrıştırılmasına yardımcı oluyor.

Organik atıkların Belediye tarafından dağıtılan plastik atıklarda veya toplama noktalarında toplanması gerekmektedir. Yerel yönetimler tarafından toplanan kompost, kimyasal gübre yerine kullanılacak veya biyogaza dönüştürülecek.

Faydalar yaygınlaşana kadar ceza uygulanmayacak ve gelecekte daha sıkı kuralların getirilip getirilmeyeceği henüz belli değil. Karardan önce, yalnızca yılda beş tondan fazla organik atık üretenlerin atıklarını ayırması gerekiyordu.

Ev atıklarının üçte biri biyolojik

Evsel atıkların neredeyse üçte birini oluşturan gıda ve bahçe atıkları, çöplüklerde veya yakma fırınlarında diğer atıklarla karıştırıldığında metan ve karbondioksit gibi sera gazları üretiyor.

Avrupa Komisyonu'na göre gıda atığı, gıda endüstrisi tarafından üretilen toplam AB emisyonlarının yaklaşık %16'sından sorumludur. Birleşmiş Milletler, gıda atıklarının ve kayıplarının küresel emisyonların yaklaşık %8'ini oluşturduğunu söylüyor.

Organik atıklar aynı zamanda kağıt, plastik ve cam gibi geri dönüşüme yönelik ambalajları da kirletebilir.

Sıfır Atık Avrupa adlı STK'ya göre 2018'de AB'nin toplam organik atıklarının yalnızca %34'ü toplandı ve 40 milyon ton potansiyel gübre kullanılmadan imha edildi.

Fransa'da her yıl kişi başına 82 kilo kompostun çöpe atıldığı tahmin ediliyor.

Diğer Avrupa ülkelerinde biyolojik atıkların ayrı toplanması zorunlu mu?

Bu yıldan itibaren Avrupa'da biyolojik atıkların ayrıştırılması AB direktifine dayandırılıyor ancak bağlayıcı hedefler belirlenmedi.

Birçok Avrupa ülkesinde organik atıkların geri dönüşümü belediyelerin sorumluluğundadır.

İtalya'nın Milano kentinde 2014 yılından bu yana evlerde gıda atığı toplama programı yürütülüyor. Programın başlangıcında evlere özel çöp kutuları ve kompost torbaları dağıtıldı.

Biyolojik atıkların yakılmasının yasaklanması veya vergilendirilmesi gibi benzer programlar Avrupa çapında teşvik edilmiştir. Avusturya, Hollanda ve Belçika'da ayrı kutular ve evde toplanan kompost yaygındır.

Birleşik Krallık, 2023 yılında gıda atıklarının toplanmasını başlatma planlarını duyurdu. Katılım gönüllü olsa da Galler'de ve işyerlerinde yaygındır.

Biyolojik atıklar nasıl ayrıştırılıyor?

İdeal olarak, organik malzemeler de dahil olmak üzere tüm atıkların en aza indirilmesi tavsiye edilir.

Bu, dikkatli bir yemek planlamasıyla başarılabilir. Yiyecekleri son kullanma tarihinden önce yemek, dondurmak veya konservelemek ve malzemenin tamamını kullanmak da israfın azaltılmasına yardımcı olabilir. Bazı gıda atıklarının hayvan yemine bile dönüştürülmesi mümkün.

Depolanamayan veya yeniden kullanılamayan gıda atıkları kompostlaştırılmalı veya toplanmak üzere bir kenara bırakılmalıdır.

Bu atıklar arasında yenmemiş gıdalar, unlu mamuller, süt ürünleri, yumurta kabukları, meyve ve sebze kabukları, küflü gıdalar, evcil hayvan gıdaları, çiğ veya pişmiş et ve balık, kemikler, çay ve kahve telveleri yer almaktadır.

REKLAM

Sıvılar, gıda dışı ürünler ve ambalajlar organik atık kaplarına atılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir