Dünyanın en büyük 3 boyutlu yazıcısıyla mahalleler kurmak mümkün

Mavi balina büyüklüğündeki nesneleri basabilen dünyanın en büyük 3D yazıcısıyla ev inşa etmek daha kolay olacak.

REKLAM

İnşaat süresini ve işçiliği azaltabilecek bir ev yaratmak için dünyanın en büyük üç boyutlu (3D) yazıcısını geliştiren Amerikalı şirket, kendi rekorunu kırarak mahalle inşa edebilecek en büyük yazıcıyı üretti.

Maine Üniversitesi'nde tanıtılan makine, “Geleceğin Fabrikası 1.0” olarak adlandırılıyor ve yaklaşık beş yıl önce hizmete giren diğer üç boyutlu yazıcıdan dört kat daha büyük ve daha dayanıklı nesneler basabiliyor.

Termoplastik polimerleri basan her iki yazıcı da Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Maine Üniversitesi'nde bulunmaktadır.

İlk kez 2019 yılında kullanılan orijinal yazıcı, Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en büyük üç boyutlu polimer yazıcısı olarak onaylandı.

“BioHome3D” olarak adlandırılan bu yazıcı, geri dönüştürülebilir ahşap elyafı ve biyoreçine gibi biyo bazlı malzemelerden yapılmış 600 metrekarelik bir ev yaratmak için hızlı üretim becerisini kullandı.

Yeni yazıcının özellikleri

Yeni yazıcının robotik işlemleri yeni sensörler, yüksek performanslı bilgi işlem ve yapay zeka ile birleştirdiği iddia ediliyor.

29 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve 5,5 metre yüksekliğinde, yaklaşık mavi balina büyüklüğündeki nesnelere baskı yapabilen bu dev yazıcı, doyumsuz bir iştaha sahip ve 227 kilograma kadar malzeme tüketiyor.

Giant Ingersoll Machine Tools Inc. yazıcısı ve destekleyici yapı için Üniversite tarafından Somatex işbirliğiyle oluşturuldu.

Projenin amacı çevresel etkisi düşük konut üretmektir.

Üniversitenin Gelişmiş Yapılar ve Kompozitler Merkezi müdürü Habib Daghe, projenin amacının evlerin neredeyse tamamen daha düşük karbon ayak izine sahip bir yazıcıyla nasıl inşa edilebileceğini göstermek olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler Çevre Programına göre binalar ve inşaat sektörü, küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık %37'sinden sorumludur. Bu büyük ölçüde beton, çelik ve alüminyum gibi önemli karbon ayak izine sahip malzemelerin üretimi ve kullanımından kaynaklanmaktadır.

Öte yandan hem Amerika Birleşik Devletleri'nde hem de dünyada artan konut talebi önemli bir sorun teşkil ediyor. Üniversitenin bulunduğu eyaletteki bir emlak şirketine göre, yalnızca Maine'in artan konut talebini karşılamak için önümüzdeki altı yıl içinde 80.000 eve daha ihtiyacı olacak.

Üç boyutlu yazıcılar geliştiren üniversitedeki araştırmacılar, yazıcıların bu soruna da çözüm getireceğini umuyor.

Geri dönüştürülebilir

Konunun “uygun fiyatlı ev” ya da “organik ev” inşa etmek olmadığını belirten Dagher, “İnsanların 'Vay canına, gerçekten orada yaşamak istiyorum' diyebileceği bir ev inşa etmek istedik” dedi.

Dagher'a göre yazıcılarla basılan binaların mevcut yapılara göre benzersiz bir özelliği var: Geri dönüştürülebiliyorlar. Dagher bu özelliği şöyle açıklıyor: “Temel olarak, onu yeniden yapılandırabilir, üç boyutlu olarak basılmış parçaları isterseniz öğütebilir, sonra bunları yeniden basabilir ve yeniden yapabilirsiniz.” Açıkladı.

Ancak bu yazıcılar teknelerden askeri tesislere kadar pek çok farklı ortamda kullanılabiliyor.

Geçmişte üniversite ilk yazıcıyla üretilen 25 metrelik tekneyi sergilemişti. Yeni yazıcıyla yapılacak projeler arasında 50 metrelik tekne ve evsizlere hizmet verecek evler yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir