Avrupa Birliği bu yaz orman yangınlarına karşı ne gibi önlemler uygulayacak?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Geçen yaz Avrupa ormanlarında büyük hasara yol açan yangınların ardından AB, 2024 yılında daha geniş bir hasar önleme planı uygulayacak.

REKLAM

Avrupa Birliği'nde (AB) yaz sezonunun başlamasıyla birlikte yangınla mücadele çalışmalarını güçlendirecek yeni tedbirler uygulanmaya başlandı.

Yangın sayısı açısından bu yüzyılın en kötü yılı olarak kaydedilen 2023'ün ardından AB, 12 üye ülkeden 556 itfaiyeciden oluşan bir ekip oluşturdu.

Bu ekip bu yaz Fransa, Yunanistan, Portekiz ve İspanya gibi yüksek riskli bölgeler de dahil olmak üzere Avrupa genelindeki önemli yerlerde hazır tutulacak. Avrupa'nın “acil müdahale ekipleri”, yangınlarla mücadelede ülkelere destek verecek ve ormanlık alanlara çok fazla zarar vermeden alevleri söndürmek için mücadele edecek.

Ayrıca 10 Üye Devlette konuşlandırılacak 28 uçak ve 4 helikopterden oluşan bir filo, itfaiyecilere hava desteği sağlayacak.

600 milyon avroluk AB fonu sayesinde 12 adet yangın söndürme uçağı 6 üye ülke arasında paylaştırılacak ve ilave helikopterler satın alınacak.

Peki bu yaz hangi Avrupa Birliği ülkesi ne tür tedbirleri uygulayacak?

Fransa

Fransa'nın ulusal hava durumu servisi Meteo-France, geçtiğimiz günlerde 2024 yazının özellikle Akdeniz bölgesinde normalden daha sıcak geçmesini beklediğini açıklamıştı.

Geçen yıl çıkan yangınlar nedeniyle ülkede 22 bin 400 hektar orman alanı yok oldu. Bu durumun bir daha yaşanmaması için harekete geçen hükümet, yangın, kurtarma ve acil sağlık hizmetleri sağlayan kamu kuruluşu SDIS'e 3 bin 600 itfaiyeci daha görevlendirirken, itfaiye filosuna da 600 araç katıldı.

Ülke, her biri 6 ton su kapasiteli on iki Canadair CL-415'e sahip ve yangın söndürme uçaklarından 10'unu Nîmes'e, diğer ikisini de Korsika'ya konuşlandırdı.

10 ton su taşıma kapasiteli toplam 15 Dash yangın söndürme uçağı da acil durumlarda bu uçaklara destek verecek.

Portekiz

Portekiz'de 2023 yılı orman yangınlarının yoğun olarak yaşanacağı bir yıl olacağından, ülkenin kırsal yangınla mücadele sistemi bu yıl 1 Haziran'dan itibaren güçlendirilecek.

Bu kapsamda 12 binin üzerinde operasyonel ünite ve 70 yangın söndürme uçağı kullanıma hazır olacak.

Fransa'nın aksine Portekiz, “piyasa zorlukları” nedeniyle Kanadalıları kullanmayacak. Bu durum, 20 yılı aşkın süredir bu hizmeti yürüten ekipler için sürpriz oldu.

Havalar ısındıkça kaynaklar 1 Temmuz'dan 30 Eylül'e kadar sürekli olarak yenilenecektir.

Bu üç ayda 14 binin üzerinde çalışan ve 3 binin üzerinde araç katılacak. Ancak bu rakamlar 2023 yılına göre küçük bir artış anlamına geliyor.

ispanya

2023 yazında yüz binlerce hektar orman alanını kaybeden İspanya'da, alevler nedeniyle 3 binden fazla kişi Tenerife'den tahliye edilmek zorunda kaldı.

1 Haziran'dan itibaren orman yangınlarına karşı kampanya başlatan İspanya, ülkenin farklı yerlerinde meydana gelebilecek olası orman yangınlarıyla daha etkin mücadele edebilmek için bir planı hayata geçirdi.

Kurtarma ekiplerine ek olarak 240 yeni itfaiyeci işe alınırken, Kırsal Temsilciler Birliği'ne bağlı personel sayısı da 500'den 620'ye çıkarıldı.

REKLAM

Ayrıca Sabadell ve Empuriabrava'da uçak ve helikopterlerin de aralarında bulunduğu 22 uçak, 4 amfibi gemi, 821 araç ve kamyonet, yangınla mücadele operasyonlarına destek verecek.

Ülkenin yangınlardan tarihsel olarak en fazla zarar gören bölgelerinden biri olan Katalonya'da 2024 yılı pek de iyi başlamadı. Yılın ilk yarısı bölgede son 10 yılın en kurak dönemi olarak kaydedildi.

Bu yıl 1 Ocak ile 15 Mayıs tarihleri ​​arasında itfaiyeciler 1.750 orman yangınıyla mücadele etti.

İtalya

Sivil Koruma ve Denizcilik Politikaları Bakanı Nello Musumeci bahar başında yaptığı toplantıda “Belediyelerin ve vatandaşların tam katılımıyla iyi bir önleme eylemi binlerce hektarlık bitki örtüsünün kurtarılmasına yardımcı olabilir” dedi. dedi.

İtalya şu anda normalin çok üzerinde sıcaklıklarla karşı karşıya ve bu da su mevcudiyeti üzerinde zincirleme bir etkiye sahip.

REKLAM

Özellikle ülkenin güneyi ve Adalar etkilenecek gibi görünse de tüm İtalyan yönetimleri hem orman yangınları hem de yerleşim bölgelerindeki yangınlar için acil durum planları hazırladı.

Ayrıca Musumeci, medya aracılığıyla yaygın bir kamuoyu bilinçlendirme kampanyası başlattı.

Yangınların çoğu iklim değişikliğinden kaynaklansa da Musumeci kundakçılara da dikkat çekiyor. “Kundakçıları ve suçluları anlamsız hedeflerinden caydırmak için kırsal alanlarda daha fazla gözetim sağlayacağım.” Bakan Musumeci, “Unutmayalım ki yangınların büyük çoğunluğu hatalı veya kötü niyetli kişiler tarafından çıkarılıyor.” Unutma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir