59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun üçüncü günü – SPORT

Polti Kometa Takımı'ndan Giovanni Lonardi, 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun üçüncü gününde 156 kilometrelik Fethiye-Marmaris etabını 3 saat 24 dakika 56 saniyede kazandı.

Saat 12.27'de Fethiye Uğur Mumcu Parkı'ndan başlayan 171 sporcu, marmaris'teki bitiş çizgisine doğru pedal çevirmeye başladı. Başlamadan önce sponsor destekli dört forma tişört haline getirildi. Aşağıdaki sporculara tüm etap boyunca mayo giyme hakkı verildi.

SAHNEDE MAYO GİYEN SPORCULAR

Turkuaz Forma Genel Bireysel Sıralaması Henri Uhlig (Alpecin Deceuninck), (Spor -Toto Sponsorluğunda)
Kırmızı Mayo (Dağların Kralı) Samet Bulut (Beykoz Belediyespor), (Türk Hava Yolları Sponsorluğunda)

Yeşil Jersey (Sprint Jersey) Giovanni Lonardi (Polti Cometa), (Mosso Sponsorluğunda)
Beyaz Vinzent Dorn (Bisiklet Yardımı) Türk Güzelleri Mayo (Shimano sponsorluğunda)

YARIŞ ROTA

Yarışın ilk kilometreleri grup halinde koşuldu. Küçük kaçma girişimleri olsa da grup tarafından kısa sürede yakalandılar. 18. ve 33. kilometrelerdeki kaçış girişimleri de sonuç vermedi. Göçek tüneli topluca geçildi.

GÖZLERİMİZ VE KULAKLARIMIZ AYNI BULUTTA

Fethiye-Marmaris etabında ise Kemer-Kalkan etabında büyük başarı elde ederek kırmızı mayoyu giymeye hak kazanan Beykoz Belediyespor sporcusu Samet Bulut yarışacak.

Formasını giymeye başlarken, 3. kategoriden puan almak ve konumunu sağlamlaştırmak için kapsamlı bir stratejiyle koştu. Amaç mümkün olduğu kadar çok puan toplamak ve Spil Dağı'ndaki tırmanış etabından önce kostümü güvence altına almaktı.

KAPI BONUS SPRINT SONUÇLARI

69,9 kilometre kat ettikten sonra sprint bonus kapısı geride kaldı.
İlk üç sırayı şu sporcular paylaştı:

1-Filippo Conca (S.36.5)
2- Konrad Czabok (Mazovia)
3-Smith Williem (Çin Zaferi)

ORTALAMA HIZ 4 KİLOMETRE

Etaba yaklaşık 2 saat kalmasına rağmen bisikletçilerin bu süre zarfında ortalama 43,3 kilometre hızla bisiklet sürdüğü bildirildi.

TÜRK BONUS BONUS SONUÇLARI

97. kilometrede Bellezze di Türkiye bonus kapısı geçildi. İlk 3 sırayı şu sporcular paylaştı:

1- Konrad Czabok (Mazovia)
2-Antonie Berlin (Bisiklet Yardımı)
3-Smith Willem (Çin Zaferi)

Bonus kapısını geçerken grup ile kaçış grubu arasındaki zaman farkı 1 dakika 15 saniye olarak hesaplandı.

TIRMANMA BONUS KAPISI SONUÇLARI

116,7 kilometrede 3. kategoriden puan kazandıran tırmanış bonusunun kapısı geçildi. Kapı sonuçlarına göre Samet Bulut'un mayosunu tetikleyen herhangi bir sorun yaşanmadı. Sonuçlar burada:

1-Filippo Conca (Q36.5)
2-Antonie Berlin (Bisiklet Yardımı)
3-Burak Abay (Spor Toto)

Kapıyı geçtikten sonra lider grupta yalnızca Filippo Conca kaldı. Peleton yarışa toplu halde devam ediyor. İkinci kapı öncesinde Samet'in puan alabilmesi için iyi bir pozisyon alması gerekecek.

İKİNCİ ÇIKIŞ KAPISI GEÇİLDİ

Etabın 144.7. kilometresinde 3. kategoriden puan kazandıran ikinci tırmanma kapısı da geçilen Samet, gerçekten stratejik bir yarış gerçekleştirerek yarınki Marmaris-Bodrum etabında Kırmızı Mayo'yu taşımaya hak kazandı. İkinci tırmanışın sahnesi ise şöyleydi;

1-Lander Loockx (TDT-Unibet)
2-Vittorio Langelotti (Burgos)
3-Marco Tizza (Bingol)

FİNİŞE İTİRAZ GELDİ VE SONUÇ DEĞİŞTİ

Grup toplu halde bitiş çizgisine gelirken, son metrelerde Danny Van Poppel'in bitiş çizgisini geçerek faul yaptığının anlaşılması üzerine etabın galibi değiştirildi ve çıkan tartışmanın ardından II. Giovanni Lonardi yarıştı. Polti Kometa takım grubu kazanan ilan edildi.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA SONUNDA MAYOLAR SAHİPLERİNİ BULDUSpor Toto sponsorluğunda genel klasman liderine verilen Turkuaz Forma, Polti Kometa Takımı'ndan Giovanni Lonardi'ye verildi. Belçikalı sporcu, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu'nun formasını giydi. Mosso'nun sponsorluğunda puan klasmanının liderine verilen Yeşil Mayoyu, Team Polti Kometa'dan Giovanni Lonardi kazandı. Mayo, sporcuya Muğla İl Gençlik ve Spor Müdürü Açıkbaş tarafından teslim edildi. Dağların Kralı klasmanının liderine verilen Türk Hava Yolları kırmızı mayoyu, Beykoz Belediyesi takımından Samet Bulut kazandı. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, goturkiye.com sponsorluğunda klas lideri Türk Güzeli'ne devredilen beyaz mayoyu kazanan Bike Aid takımının sporcusu Vinzent Dorn'a mayoyu teslim etti. İl Başsavcısı Dönmez, sporcuya mayoyu giydirdi.
23 NİSAN OLAYLARI

Durağın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na denk gelmesi nedeniyle birçok etkinlik düzenlendi. Sabahın erken saatlerinden itibaren, Marmaris bitiş çizgisinin bulunduğu Atatürk anıtı önünde Türk bayraklı çocuklardan oluşan resmi geçit töreni düzenlendi. Sponspor Mosso firması da Turun 59. yıl dönümü dolayısıyla daha önce kurayla belirlenen 9-12 yaş grubundaki çocuklara bisiklet hediye etti. Ayrıca denizde göz kamaştıran bayrak gösterileri yerli ve yabancı yüzlerce kişinin ilgiyle izlemesini sağladı.

YARIN MARMARİS-BODRUM ETABI TUR'DA KOŞULACAK

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun dördüncü gününde 137,9 kilometrelik Marmaris-Bodrum etabı yarın koşulacak.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir