Türkiye'ye getirilen yabancı uyruklularla ilgili karar gündemde! Mehmet Çek'in Kürşad Zorlu'ya yanıtı: 'Burada özellikle kastedilen…'

İYİ Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Kürşad Zorlu, Resmi Gazete'de Türkiye'ye getirilen yabancı uyruklu vatandaş sayısının 7 bine çıkarılması ve sağlık masraflarının karşılanması kararına ilişkin sosyal medya hesaplarından bir paylaşım yaptı.

Zorlu, paylaşımında şunları kaydetti:

“-Türkiye'de işsiz bir vatandaşın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için genel sağlık sigortası ödemesi gerekmektedir!!!

  • Ayrıca emekli ve çalışan vatandaşlarımız da sağlık hizmeti almak için gerekli tetkik+ilaç masraflarını ödüyorlar.

  • Bu gece yayınlanan Resmi Gazete'ye göre ülkemizdeki YABANCI UYRUKLU hastaların PANSUMAN + TIBBİ CİHAZ + ORTEZ + PROTEZ + MALZEME giderleri ile diğer tedavi giderleri bütçemizden karşılanacaktır.

  • Bu uygulama hiçbir vicdanen kabul edilemez, aynı zamanda zorlu ekonomik şartlarda 10 bin TL maaşla 1 ay geçinmek zorunda kalan insanlarımıza da haksızlıktır.”

“BURADA ÖZELLİKLE NE ANLAMA GELİR…”

Gazeteci Mehmet Çek, Zorlu'nun paylaşımına yanıt vererek, “Bilerek çarpıtmadığınıza inanarak açıklayayım” dedi. İşte Çek'in yazısı:

“Açıklama ülkemizde bulunan YABANCI UYRUKLU hastaların İLAÇ+TIBBİ CİHAZ+ÖRTEZ+PROTEZ ve diğer tedavi giderleri bizim bütçemizden karşılanacak formda değil.

Resmi gazeteyi tekrar okursanız;

Dışişleri Bakanlığı koordinasyonu ve Sağlık Bakanlığı onayıyla Türkiye'ye gelen yabancı uyruklu hastaların (yılda en fazla 7 bin kişi), tedavi süreçlerinde ki sağlık hizmeti, ilaç, tıbbi cihaz, örtez-protez ve diğer malzemelerin giderleri Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanacaktır şekilli.

Dikkat! anahtar ifade: Dışişleri Bakanlığı koordinasyonu ve Sağlık Bakanlığı onayıyla Türkiye'ye gelen

KUYU
ülkemizde bulunan Olumsuz
ülkemize getirilen

Bunun özellikle Gazzeliler ve Filistinliler için geçerli olduğunu takdir edeceksiniz.

Anladığım kadarıyla buna bir itirazınız olmayacak?
VEYA?”

DMM'NİN AÇIKLAMASI

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi sosyal hesabından yapılan açıklamada, “Yabancı ayakta tedavi gören hastaların sağlık hizmetleri, ilaç, tıbbi cihaz, ortez-protez ve diğer malzemelerinin masrafları karşılanacak” denildi. Sağlık Bakanlığı tarafından” bazı sosyal medya hesaplarında paylaşımda bulundu. Bu ifade doğru değil. İddia edilen Cumhurbaşkanlığı kararnamesi no. 8438'in kamuoyuna yansıdığı gibi ülkemizdeki mülteciler veya geçici koruma altındaki kişilerle hiçbir ilgisi yoktur. Kararda adı geçen hasta grubu, Dışişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda başta Filistin olmak üzere savaş ve felaketlerin yaşandığı bölgelerden ülkemize getirildi. Kamuoyunu manipüle etmeye yönelik asılsız iddialara itibar etmeyiniz.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
“Güneş patlaması” Türkiye'deki iletişimi etkileyecek mi?  Bakanlık açıklaması: İletişimde aksaklık yok“Güneş patlaması” Türkiye'deki iletişimi etkileyecek mi? Bakanlık açıklaması: İletişimde aksaklık yok
Doktoru tekmelediler!  O anların görüntüleri ortaya çıktıDoktoru tekmelediler! O anların görüntüleri ortaya çıktı
Erdoğan'dan Seawolf egzersiz mesajı!Erdoğan'dan Seawolf egzersiz mesajı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir