Türkiye'de 70 bine yakın kişi MS hastası

genişletmek

KAYNAK DHA

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Özge Arıcı Düz ​​​​​​​​​30 Mayıs Dünya MS Günü kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Doç. Kognitif bozukluk, halsizlik, dengesizlik, uyuşukluk ve görme kaybı gibi birçok nörolojik rahatsızlığa neden olabilir. Dünyada yaklaşık 1,8 milyon MS hastası, ülkemizde ise yaklaşık 70 bin MS hastası bulunmaktadır. Hastalığın nedeni tam olarak belli olmasa da bugüne kadar yapılan çalışmalarda enfeksiyonlar başta olmak üzere pek çok çevresel koşul ve faktör suçlanmış ancak henüz kesinlik kazanmamıştır. Hastalık her yaşta görülebiliyor ancak sıklık açısından en çok 20-40 yaş grubunda görülüyor” dedi.

KADINLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Kadınlarda erkeklere göre daha sık görüldüğünü belirten Doç. Düz şöyle devam ediyor: Hastalık, kronik nörolojik bir hastalık olarak biliniyor. Her ne kadar tam iyileşmeyi garanti eden bir tedavi yöntemi olmasa da erken ve hızlı tedaviyle hastalığın ilerlemesi, atakların sıklığı ve şiddeti azaltılabiliyor. Ailede hastalığın bulunması kişinin MS geliştirme riskini artırır ancak bu nedenle MS hastası olan ve herhangi bir rahatsızlığı olmayan akrabaları olan aile bireylerinin taranması ve muayene edilmesi önerilmez. Tanıda en önemli özellik hastadan alınan bilgiler ve muayene olsa da MR ve beyin omurilik sıvısı incelemesinde net destekleyici bulgular aranır.

KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ PLANLANMALI VE TAKİP EDİLMELİ

Doç. Dr. Özge Arıcı Düz ​​tedavi yöntemlerine ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

MS hastalarında tedavi kişiye özel planlanmalı ve takip edilmelidir. Bu nedenle her ilacın uygunluğu ve etkinliği hastadan hastaya değişmektedir. Tedavi kararlarının yakından takip edilmesi ve uzman hekimlerce takip edilmesi hastanın hastalık sürecine önemli katkı sağlamaktadır. Ancak tedavi sürecinde sadece ilaç tedavisinin değil diğer tedavi seçeneklerinin de değerlendirilmesi önemlidir. Öncelikle fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarına ihtiyaç duyan hastalara, düzenli egzersiz yapılması, sağlıklı uyku ritminin sürdürülmesi, ateşin yükselmesi ve hastanın şikayetlerini artıracak bazı ilaçlar gibi durumlardan uzak durulması önerilir. MS ile ilgili yıllardır tartışılan bir diğer konu da beslenme tercihidir. Ancak günümüzde önerilen tek beslenme önerisi sağlıklı beslenmek. Nadir de olsa hastalık günlük yaşamda destek gerektirebilir. Bu nedenle MS hastalarımızın yanı sıra bakım verenlerinin de bu konuda bilgilendirilmesi ve görüşlerinin alınması önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir