Taylor Swift, özel jetini takip eden öğrenciye dava açacağı konusunda uyardı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Taylor Swift, özel jetini takip eden bir öğrenciyi yasal işlem başlatmakla tehdit etti.

REKLAM

Pop yıldızının avukatları, Central Florida Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi okuyan 22 yaşındaki Jack Sweeney'e bir durdurma ve vazgeçme mektubu gönderdi.

Sweeney, milyarderlerin, politikacıların ve diğer ünlülerin özel jetlerini takip etmek için kamuya açık verileri ve sosyal medyayı kullanarak adından söz ettirdi.

Sweeney, 2022'de Elon Musk ile halka açık bir sözlü tartışmaya karışmıştı.

Sweeney, Swift'in özel jetini otomatik olarak takip etmek ve takipçilerine ünlü şarkıcının yerini bildirmekle suçlanıyor.

Swift'in avukatları Sweeney'i “kendisine zarar vermek isteyen veya kötü niyetli veya şiddete başvuran kişilere planlarını gerçekleştirmek için bir yol haritası” sunmakla suçluyor.

Yanıt olarak Sweeney, hiçbir zaman zarar vermek niyetinde olmadığını ancak şeffaflığın ve kamuyu bilgilendirmenin önemine inandığını vurguladı.

Sweeney, “Bunu ben yapsam da yapmasam da herkes makul bir şekilde jetlerinin takip edilmesini beklemelidir çünkü sonuçta bunlar kamuya açık bilgilerdir” dedi.

Swift'in özel jet kullanımı neden yaygın?

Amerikalı şarkıcı-söz yazarı, sıklıkla özel jetleri en sık kullananlardan biri olarak anılıyor.

Pazarlama firması Yard tarafından yapılan bir araştırma, Swift'in uçağının 2022'de 8.300 ton karbon emisyonu yayacağını, yani ortalama bir insanın toplam yıllık emisyonunun 1.184 katı olacağını söyledi.

Sözcüler, Swift'in uçağının düzenli olarak başkalarına kiralandığını ve seyahatlerini dengelediğini söyleyerek bu iddialara karşı çıktı.

Swift'in bir sözcüsü bu hafta The Washington Post'a verdiği demeçte, yıldızın Eras Turu sırasında özel jet kullanımını dengelemek için gereken karbon kredisi miktarının iki katından fazlasını satın aldığını söyledi.

Ancak uzmanlar karbon dengelemenin gerçek etkinliği konusunda şüpheci.

Sheffield Üniversitesi'nden iklim bilimci Dr. James King daha önce Euronews'e “Yapılacak en iyi şey fosil yakıtları yerin altında tutmaktır” demişti.

Jack Sweeney Kimdir mi?

Jack Sweeney, tanınmış kişilerin özel jetlerini takip eden ve karbon emisyonlarını ölçen sosyal medya botları geliştirdi.

Sweeney'nin Twitter'da Elon Musk'un 2022'de satın aldığı 30'dan fazla hesabı vardı.

Musk, ifade özgürlüğüne olan bağlılığını göstermek için Sweeney'nin @elonjet hesabını “kişisel güvenliğe doğrudan risk” olarak görse bile yasaklamaması gerektiğini söyledi. Ancak Musk kısa süre sonra Sweeney'nin X hesaplarını bloke etti ve onu kişisel güvenliğini tehlikeye atmakla suçladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir