Pompeii: Arkeologlar kölelerin hapsedildiği ve sömürüldüğü bir hapishane-fırın yapısını gün ışığına çıkardı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Yeni bulgular, MS 2. yüzyıl yazarı Apuleius'un, antik değirmenlerde ve fırınlarda erkeklerin, kadınların ve hayvanların katlandığı işleri anlatan açıklamalarıyla örtüşüyor.

REKLAM

Pompeii Antik Kenti'nin 9'uncu bölgesinde devam eden kazılarda çalışan arkeologlar, köle işçilerin ve gözleri bağlı eşeklerin hapsedilip ekmek üretmek için sömürüldüğü bir fırın odası keşfetti.

Uzman analizlerine göre, fırının bulunduğu bina, MS 79 yılında Vezüv Yanardağı'nın patlamasıyla yıkıldığında “restorasyon aşamasındaydı”.

Ancak geçtiğimiz aylarda fırının bölmelerinden birinde üç insan kalıntısının bulunması, patlama sırasında evde hâlâ insanların yaşadığını akla getirmişti.

Bu ekmek yapma yerinin kapısı yoktur ve avluya yalnızca tek çıkışı vardır. Bunun içerideki insanların hareketini kısıtlayan bir önlem olduğu düşünülüyor.

Pompeii Arkeoloji Parkı müdürü Gabriel Zuchtriegel, son keşiflere ilişkin makalesinde şöyle diyor: “Burası, hareket özgürlüklerini kısıtlama ihtiyacı hisseden köle köle insanların varlığını hayal ettiğimiz bir alan.”

Zuchtriegel şöyle devam ediyor: “Bu, antik köleliğin en şok edici yönüdür, kölelikten kurtuluş vaadinden yoksun, vahşi şiddete indirgenmiş birkaç parmaklıklı pencerenin varlığıyla doğrulanan bir izlenimdir.”

Bitişikteki değirmen alanı, muhtemelen hayvanların hareketlerini koordine etmek için özel olarak kazılmış yarım daire biçimli nişlere sahiptir.

15 Aralık'ta açılacak 'Öteki Pompeii' sergisinde bu mekanlardaki günlük yaşamın acımasız gerçekliği anlatılacak.

Sergi genellikle tarihi kaynaklar tarafından göz ardı edilse de nüfusun büyük bir kısmı ve Roma uygarlığı Ekonomiye, kültüre ve sosyal dokuya önemli katkılar sağlayan köleler gibi unutulmuş kişilere ışık tutar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir