Paribu, kripto para farkındalığı ve algı endeksinin izlenmesine yönelik araştırma sonuçlarını açıkladı

Paribu, sektörün en kapsamlı araştırması olan ve her yıl gerçekleştirdiği kripto para farkındalık ve algı araştırmasının devamı olan kripto para farkındalık ve algı endeksi izleme araştırmasının sonuçlarını açıkladı. FutureBright Group iş birliğiyle gerçekleştirilen araştırma, Aralık 2023 ile Şubat 2024 arasında gerçekleştirildi. Bu tarihler, kripto para ekosistemi için özellikle önemli çünkü Bitcoin'de spot ETF'lerin onaylanacağına dair uzun zamandır beklenen haber tam da bu dönemde geldi. Bitcoin Spot ETF'lerin işlem görmeye başladığı ilk günden bu yana kurumsal ilgi arttı; Bunun yansımasının kripto para piyasasında da hissedildiğini söyleyebiliriz.
Araştırmaya dönecek olursak, izleme endeksi araştırması Türkiye'yi temsil eden illerde ikamet eden 1001 kadın ve erkeğin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın bulguları, kripto para birimi farkındalığı ve algısına yönelik araştırmaları desteklemektedir. Öyle ki, Eylül 2023'te sonuçları açıklanan Kripto Para Farkındalık ve Algı Araştırması'nda %99 olan kripto para farkındalık oranı, Kripto Para Farkındalık ve Algı Endeksi Takip Araştırması'nda da aynı seviyede. Aynı şekilde her iki çalışmada da katılımcılar arasında en popüler kripto paralar sırasıyla %94 ile Bitcoin, %62 ile Ether ve %42 ile Dogecoin olmaya devam ediyor.

Araştırma katılımcılarına bilgi kaynakları sorulduğunda kripto para birimiyle işlem yapanların araştırma için tercih ettiği kaynakların değişmediği görüldü. Kripto para birimleriyle ticaret yapan kişiler en çok kripto para platformlarına güveniyor, bunu internet ve tanıdıklarının tavsiyeleri takip ediyor. Bu da bize insanların finansal kararlar alırken kulaktan kulağa değil, doğru bilgiye ulaşmaya çalıştığını gösteriyor.

Blockchain kavramı farkındalığı artırıyor

Teknolojik başarılara baktığımızda blockchain kavramına ilişkin farkındalığın Eylül 2023'teki %25 seviyesinden Şubat 2024'te %26'ya yükseldiğini görüyoruz. Bu oran, kripto para birimlerinin bilinirlik oranıyla (%99) karşılaştırıldığında düşük gibi görünse de gerçekte öyle değil mi? Kripto para birimini bilen insanlar, altta yatan teknolojiyi bilmelerine gerek olmadığını düşünüyor. Öte yandan kripto para ile işlem yapanlar arasında kripto paranın blockchain teknolojisini kullandığını bilenlerin oranı %83'ten %93'e çıktı. Sadece altı ayda böyle bir artışın gerçekleşmesi oldukça iyi. Çünkü buradan da görebileceğimiz gibi kripto para ticareti yapanlar bu alanda biraz daha bilgi sahibi olmak istiyor. Bu kişilerin sadece alım satım gibi işlemlerle ilgilenmediğini aynı zamanda kripto para birimleri ve kullandıkları teknoloji ile ilgili diğer kavramları da öğrenmeye çalıştıklarını söyleyebiliriz.

Benzer şekilde hem yatırımcılar hem de tüm araştırma katılımcıları arasında en çok bilinen kripto para kavramları sırasıyla kripto para cüzdanları, akıllı sözleşmeler ve NFT'ler oldu. Daha az bilinenler arasında staking ve CBDC gibi kavramlar yer alıyor.

Kripto para birimlerinin geleceği hakkında iyimser sonuçlar

Dönemde değişen önemli noktalardan biri de gelecekte kripto paraların kullanılacağını düşünenlerin oranı. Kripto Para Farkındalık ve Algı Araştırması sonuçlarına göre gelecekte kripto para kullanımının artacağını bekleyenlerin oranı %39 iken, 2024 Şubat ayında bu oran %51'e yükseldi. Buradan da görebileceğiniz gibi kripto para birimlerinin gelecekte birçok farklı alanda kullanılacağı düşünülüyor. Kripto para birimlerinin hızlı ve şeffaf işlemler sağlaması, işlemlerde süre kısıtlaması olmaması gibi özelliklerinin bunda etkili olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar blockchainin hayatımıza kattığı şeylerin giderek daha fazla alanda benimseneceğini düşünüyor. Bu bulguyu destekleyen bir diğer bulgu ise kripto para birimlerinin kısa vadeli alım-satım işlemlerinde kullanıldığını söyleyenlerin oranının işlem yapanlar arasında %79'dan %68'e düşmesidir. Buradan da anlaşılacağı üzere kripto paraların çok daha geniş bir kitle tarafından daha fazla kullanılması ve sadece kısa vadeli alım-satım amaçlı değil, daha fazlası için hayatımızdaki yerinin artması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir