NFT nedir, nasıl üretilir? NFT ne işe yarar, ne anlama gelir?

Günümüzde birçok alanda ve konuda NFT sıklıkla ön plana çıkmaktadır. Anlamını bilmeyenler internette NFT'nin ne olduğunu merak ediyor. “Fungible Olmayan Token” olarak tanımlanan NFT, genel tanımların ötesinde herhangi bir değerli varlığı temsil edebilir. Dijital alanda edinilen sahiplik, koleksiyonculuk gibi olgularla da açıklanabilir. Bu nedenle NFT, dijital dünyada pek çok yeni olguyu etkileyen bir konu olarak insanların ilgisini çekmektedir.

NFT nedir?

Dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu nedenle değiştirilemez olduğunu onaylayan, blockchain adı verilen dijital defterde saklanan veri birimine Nitelikli Fikri Mülkiyet (NFT) adı verilir.

NFT ne anlama gelir sorusuna cevap olarak; NFT kavramı, “Non-Fungible Token” veya Türkçe çevirisiyle “Non-Fungible Token” anlamına geliyor. NFT, dijital olarak var olan herhangi bir değer özelliğini temsil edebilir. Örneğin dijital ortamda bir kişiye ait olabilecek eşyalara NFT denilebilir. Bu şekilde bakıldığında NFT'ler bir kripto para birimi olarak değil, bir emtia veya ürün olarak değerlenir. Kripto para sistemiyle karşılaştırılmalarının nedenlerinden biri de NFT'lerin Bitcoin veya Ethereum gibi blockchain tabanlı bir yapıya da bağlı olmasıdır.

NFT'ler genellikle koleksiyon parçası olarak değer verilen öğelerdir. Örneğin eski zamanlardan kalma nostaljik oyun kartları dijital ortamda NFT olarak üretilebiliyor ve yoğun talep görüyor. NFT'leri kripto para birimlerinden ayıran bir diğer özellik ise her NFT'nin benzersiz olması ve farklı şekillerde tasarlanabilmesidir.

NFT ne işe yarar?

NFT'ler blockchain üzerinde bulunur. Bu nedenle NFT'ler tamamen dijital varlıklardır. Bu noktada NFT'lerin ne işe yaradığı ve eşdeğeri olup olmadığı merak ediliyor. NFT'lerin dijital ortamda da bazı karşılıkları bulunmaktadır. Bu eşyalar bir sanat eseri, bir fotoğraf, bir edebi metin ve daha birçok eser türü olabilir. Bir NFT'nin değeri benzersizliğinde ve benzersizliğinde yatmaktadır. Özetle NFT satın alan kişi, başkalarının sahip olmadığı bir dijital varlığa sahip oluyor.

NFT'ler nasıl oluşturulur?

NFT'lerin yüksek değerleri göz önüne alındığında NFT'lerin nasıl yapılacağı sorusu da merak konusu haline geliyor. NFT oluşturmak için öncelikle; NFT'yi destekleyen bir dijital cüzdan almanız gerekir. Dijital cüzdan, kripto para birimini depolamak ve göndermek için kullanılan bir sistemdir. NFT'ler genellikle Ethereum blok zinciri üzerine kuruludur, dolayısıyla bir Ethereum cüzdanınızın da olması gerekebilir. Tüm bunlar elinizin altındayken NFT oluşturmak için bir platform seçmeniz gerekiyor. Platformlar, NFT madenciliği yapmak, satmak ve satın almak için kullanılan web siteleridir.

Not: Bu içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
O ile mayıs ayında kar sürprizi!  Vatandaş şaşırdıO ile mayıs ayında kar sürprizi! Vatandaş şaşırdı
Göçmenlerle ilgili sözleri sıradanlaştı!  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açıklama yaptıGöçmenlerle ilgili sözleri sıradanlaştı! Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açıklama yaptı
Kabine toplantısında fırtına çıktı!  Netanyahu'dan bakanların tehditlerine yanıtKabine toplantısında fırtına çıktı! Netanyahu'dan bakanların tehditlerine yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir