Muhafazakar Parti İngiltere'de seçimleri kazanırsa zorunlu askerlik hizmetini yeniden başlatacak.

İngiltere'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından 1947 yılında uygulamaya konulan zorunlu askerlik hizmeti, 1960 yılında kaldırıldı.

REKLAM

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'nin başbakanı Rishi Sunak, 4 Temmuz'daki genel seçimleri kazanmaları halinde zorunlu askerlik uygulamasını yeniden başlatacaklarını söyledi.

Birleşik Krallık, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından 1947'de dönemin İşçi Partisi hükümetinin başlattığı zorunlu askerlik hizmetini 1960 yılında kaldırdı.

Muhafazakar Parti'nin planına göre gençlere iki seçenek sunulacak.

Sonuç olarak, 18 yaşındakiler 12 ay boyunca tam zamanlı olarak orduya katılacak veya yılda 25 gün boyunca ayda bir hafta sonu toplum hizmetinde gönüllü olarak çalışacak.

Parti, planın ayrıntılarını incelemek üzere bir Kraliyet Komisyonu kurmayı teklif ediyor.

Planın yürürlüğe girmesi durumunda ilk katılımın Eylül 2025'te gerçekleşmesi bekleniyor.

İngiliz medyasına göre zorunlu askerlik, silahlı kuvvetlerde veya siber savunmada çalışmayı içerecek.

Gönüllülük seçeneğinde ise gençler yılın 25 günü polis, itfaiye, sağlık hizmetleri ya da yaşlı ve yalnız insanlarla çalışan hayır kurumları gibi kuruluşlarda çalışacak.

Erken genel seçimi kazanması neredeyse kesin olan muhalefetteki İşçi Partisi, Muhafazakar Parti'nin bu planını eleştirdi.

İşçi Partisi'nden bir sözcü, Başbakan Sunak'ın açıklamasını “Ekonomiyi çökerten ve mortgage kredilerini tavana çeviren Muhafazakar Parti'nin yılda 2,5 milyar sterlinlik umutsuz bir vaadi” olarak nitelendirdi.

Bir süredir orduyu küçülten ve kesen İngiltere'de 2010 yılında 100 bin olan silahlı kuvvetler personel sayısı 2024 Ocak ayında 73 bine düştü.

Şubat ayında İngiliz parlamenterlerden oluşan Partiler Arası Savunma Komitesi, “orduda askere alınanlardan daha fazla sayıda işini bırakanların olduğunu” belirten ve bu kısır döngünün kırılması gerektiğini vurgulayan bir rapor yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir