KOBİ'lerin yüzde 65'i sigortasız | Şirket Haberleri

Sigorta sektörü ve iş dünyası temsilcilerinin İzmir'de bir araya geldiği toplantıda, sanayi tesislerinde sigortalılık oranı yüzde 95'in üzerinde olmasına rağmen KOBİ'lerin yüzde 65'inin sigortasız olduğu vurgulandı.

İşişletmeler Özellikle afetlerle ilgili riskler çok fazla olsa da KOBİ'lerin %65'i hâlâ sigortasız. Sigorta sektörü ve iş dünyasının temsilcileri İzmir'de buluştu. Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Eyüp Cemal Elmasoğlu ve AXA CEO'su Yavuz Ölken, iş riskleri ve sigorta sektörünün ekonomiye katkısını anlattı.

Yavuz Ölken, sanayi tesislerinde sigorta oranı yüzde 95'in üzerinde olmasına rağmen KOBİ'lerin yüzde 65'inin sigortasız olduğunu, bazı KOBİ'lerin sigorta bilincinin olmadığını, bazılarının ise gerekli önlemleri almadıkları için sigorta bulamadıklarını söyledi. İklim değişikliği nedeniyle Ege Bölgesi'nin son 10 yılda tarihinde benzeri görülmemiş olaylar yaşadığını söyleyen Ölken, iş gücü kaybı, kar kaybı, pazar geliri kaybı ve kaybı gibi işletmeler için yeni risklerin ortaya çıktığını kaydetti. .

SİGORTALI DEĞİL RİSK YOK

Ölken, sigortalanamayacak bir risk olmadığını, gerekli tedbirlerin alınmasıyla sigortanın sağlanabileceğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Önlem almasanız da hasara ortak olursunuz. Zararların paylaşılması zor bir konudur. Zarara katkıda bulunmayı beklememeliyiz. Doğru zamanda doğru politikayı yapmalıyız” dedi. Hasar yönetiminde de farklı modellere geçilmesi gerektiğini vurgulayan Ölken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Değişen risklere karşı yeterli sigorta poliçeleri oluşturmalıyız. Örneklerle denemeler yaptık, yeterli olmadığını görüyoruz. Sigortacıların çözüm ortağı olması gerekiyor. Daha da önemlisi sigortacıların görevi ekonominin sürdürülebilirliğine katkıda bulunmaktır.”

EKSİK SİGORTAYA İZİN VERİLDİ VERİLMEMELİDİR

Ender Yorgancılar, hasar oluştuğunda herkesin çözümü sigortada aradığını, doğru sigorta yaptırılırsa tazminat alacağınızı, eksik sigorta durumunda ise sigorta şirketinin ödeme yapmayacağını belirterek, şöyle konuştu: Son iki yılda maliyetler arttı, sanayiciler sigortayı son sıraya koydu. Öncelikli bir konu olmalı. Aslında; Yılın belirli bir dönemine ait tüm sigortaları toplayın, sigorta şirketiyle anlaşarak sigortalatın ve enflasyona ya da döviz kuruna bağlayarak eksik sigortanın önüne geçin. Mesela riskli sektörlerin sigorta bulamadığı söyleniyor. Bir boyahanenin sigorta alamadığını ama diğerinin yaptırdığını görüyorum. Bu, sigorta şirketinin gerektirdiği önlemleri takip ettiğiniz takdirde poliçe bulabileceğiniz anlamına gelir. “Tedbir almayacağım ve sigorta yaptırmayacağım dersen sigorta şirketi zarar görür ve sonuçta sen de zarar görürsün.”

Cemal Elmasoğlu, hasar sonrası sigortalanmamanın maliyetinin çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Sigortasız kalmamak için alınması gereken çok önemli önlemler var.” En büyük isyanlarımızdan biri kimya gibi riskli sektörlerde sigorta eksikliğidir. Gelecekte bu sektörlerin sigortalanmasını istiyoruz” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir