İsrail'in “taktiksel duraklaması” Gazze'nin çaresizliğine çözüm sunmuyor

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

İsrail ordusu, güney Gazze'ye yardım ulaştırmak için yeni bir güvenli koridor oluşturacağını söyledi. Ancak “taktik duraklama” uygulaması Gazze'deki insani krizi hafifletecek bir çözüm sunmaktan uzaktır.

REKLAM

İsrail ordusunun Gazze'ye yardım sağlanmasına yönelik açıkladığı günlük “taktik duraklama” planı, bölgede büyüyen insani krizle karşı karşıya kalan Filistinlilere çözüm sunmuyor.

Birleşmiş Milletler'e (BM) göre, Gazze'de çaresizlik arttıkça, yerinden edilmiş milyonlarca Filistinliye gıda ve su sağlayan yardım yolları “kullanılamaz” hale geldi.

16 Haziran'da İsrail ordusu, güney Gazze Şeridi'ndeki tek operasyonel insani geçiş noktası olan Kerem Şalom'dan yakındaki Han Yunus kasabasına kadar olan güzergah boyunca çatışmalara günlük bir duraklama sözü verdi. Sonuç olarak İsrail kontrolündeki Kerem Şalom sınırından insani yardımların ana giriş noktası olan Selahaddin Caddesi'ne giden yola her gün yerel olarak sabah 08.00 ile 19.00 arasında saldırı düzenlenmeyecek.

“Taktik duraklama” adı verilen bu uygulamanın, güney Gazze'ye yardım ulaştırılması için yeni bir güvenli koridor açması bekleniyordu ancak İsrail ordusunun bu uygulaması şu ana kadar Filistinlilerin hayatını kolaylaştırmaktan uzak oldu.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan bir Birleşmiş Milletler yetkilisine göre, yardım yüklü binlerce kamyon teslimat için istifleniyor ancak silahlı gruplar konvoyları düzenli olarak engelliyor.

Bu da yaklaşık 1,3 milyon Filistinlinin çadır kentlerde ve sıkışık apartmanlarda barınmasına, yiyecek, su ve tıbbi malzemeye muhtaç kalmasına neden oluyor. GazzeBu durum yardımların merkeze dağıtımının önünde büyük bir engel teşkil ediyor.

İnsani gruplar, yalnızca ateşkesin ve Refah sınır kapısının yeniden açılmasının bölgeye yardım akışını önemli ölçüde artırabileceğini söylüyor.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve onları katletmeye devam ettiği için uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37 bin 400'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84 bin 700 kişi de yaralandı.

İsrail Savunma Kuvvetleri'ne (IDF) göre çatışmada öldürülen İsrail askerlerinin sayısı 314.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir