İsrail, tanklarla Gazze Şeridi'nin kuzeyine doğru ilerledi ve Refah'ı savaş uçaklarıyla bombaladı.

İsrail ordusunun bombardımanlarında 4'ü çocuk en az 7 Filistinli hayatını kaybetti.

REKLAM

İsrail tankları Gazze Şeridi'nin kuzeyinde haftalar önce terk edilen bölgelere doğru ilerlerken, savaş uçakları Filistinlilerin son sığınağı olarak bilinen Refah'a hava saldırıları düzenledi.

Bölge sakinlerinden ve sağlık çalışanlarından alınan bilgiye göre, İsrail ordusunun bombardımanında 4'ü çocuk en az 7 Filistinli hayatını kaybetti.

Görgü tanıkları, İsrail'in bombaladığı bölgede çok sayıda Filistinlinin yerinden edildiğini ve büyük bir yıkımın yaşandığını da ifade etti.

Bu arada Filistinli sağlık yetkilileri ve Hamas'a yakın medya, İsrail'in hava saldırısında Gazze Şeridi'nin merkezindeki El-Magazi mülteci kampında aralarında çocukların da bulunduğu 11 Filistinlinin öldüğünü duyurdu.

Hamas yönetimindeki İçişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze şehrinin Tuffah bölgesinde bir polis arabasına düzenlediği hava saldırısının ardından yedi polis memurunun hayatını kaybettiğini söyledi.

İsrail tankları Gazze'nin kuzeyine doğru ilerliyor

Bölgedeki kaynaklardan derlenen haberlerde Reuters, İsrail tanklarının Beyt Hanun'a doğru ilerlediğini ve yerinden edilmiş ailelerin sığındığı bazı okulları kuşattığını bildirdi.

Kuzey Gazze'de yaşayan bir Filistinli şunları söyledi: “İşgal askerleri, tankların ilerlediği civardaki okul ve evlerde yaşayan tüm ailelerin tahliye edilmesi emrini verdi. Askerler çok sayıda erkeği tutukladı.” dedi.

Yaklaşık 60.000 kişinin yaşadığı Beyt Hanun, İsrail'in geçen Ekim ayında Gazze'ye düzenlediği kara saldırısında ilk hedef aldığı bölgelerden biriydi.

Ağır bombardıman, bir zamanlar meyve bahçeleri için “meyve sepeti” olarak bilinen Beyt Hanun'un büyük bölümünü hızla molozlardan oluşan hayalet bir kasabaya dönüştürdü.

Yerel sakinler, İsrail güçlerinin geri çekilmesinin ardından son haftalarda Beyt Hanun ve Cebaliye'ye dönen birçok ailenin, yeni baskın nedeniyle Salı günü yeniden hareket etmeye başladığını söyledi.

Gazze'de yerinden edilen Filistinlilerin son sığınağı Refah

7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden İsrail saldırıları nedeniyle yaklaşık 2,3 milyonluk Gazze Şeridi'nde 1,9 milyon kişi yerinden edildi. Bu Filistinlilerin çoğu, İsrail'in daha önce “güvenli bölge” olduğunu iddia ettiği Refah şehrine sığındı.

Gazze Şeridi'nin en güneyinde, Mısır sınırında yer alan Refah'ın nüfusu İsrail saldırıları öncesinde 280 bin iken, 5 kattan fazla artarak yaklaşık 1,5 milyona ulaştı.

İsrail saldırılarından kaçarak konutların ve altyapının yetersiz olduğu Refah'a sığınan Filistinlilerin çoğu, derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

14.500'ü çocuk, 9.560'ı kadın olmak üzere 33.843 Filistinli öldürüldü.

İsrail ordusunun sık sık hava saldırıları düzenlediği Refah'a kara saldırısı düzenlemesi halinde sivillerin Gazze Şeridi'nde sığınacak yeri olmayacağından korkuluyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 500'ü çocuk ve 9 bin 560'ı kadın olmak üzere 33 bin 843 Filistinli öldürüldü, 76 bin 575 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir