İngiltere, Batı Şeria'da Filistinlilere yönelik şiddetten sorumlu İsraillilere yaptırım uygulayacak

İngiltere, yaptırım listesinde yer alan Hilltop Youth ve Lahava gruplarının Batı Şeria'daki Filistin toplumuna yönelik şiddeti desteklediğini, teşvik ettiğini ve kışkırttığını duyurdu.

REKLAM

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinlilere yönelik şiddetten sorumlu iki İsrailli grup ve dört kişiye yaptırım uygulama kararı aldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre bu kapsamda Hilltop Youth ve Lahava adlı gruplara yaptırım uygulanacak.

Bakanlık, bu iki grubun Batı Şeria'daki Filistin toplumuna yönelik şiddeti desteklediğini, teşvik ettiğini ve kışkırttığını söyledi.

Yaptırım uygulanacak dört kişinin tamamı, Filistinlilere yönelik insan hakları ihlallerinden sorumlu bulundu.

Bu kişilerden ikisi, yasadışı İsrailli yerleşimcileri şiddete başvurmaları için eğiten Noam Federman ve Filistinlilerin dini nedenlerle öldürülmesini meşrulaştırmaya çalışan Elisha Yered'di.

Cameron: Aşırılıkçı yerleşimciler güvenlik ve istikrarı baltalıyor

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron da aşırılıkçı yerleşimcilerin güvenlik ve istikrarı baltaladığını ve barış olasılığını tehdit ettiğini söyledi.

Cameron şunları söyledi: “İsrail yetkilileri bunun sorumluları üzerinde baskı kurmalı. İngiltere, gerekirse daha fazla yaptırım da dahil olmak üzere daha ileri adımlar atmaktan çekinmeyecektir.” dedi.

İngiltere'nin aldığı yaptırım kararı uyarınca, adı geçen iki İsrailli grup ve dört kişiye mali ve seyahat kısıtlamaları getirilecek.

Şubat 2024'te İngiltere, benzer nedenlerle dört İsrail vatandaşına yaptırım uygulama kararı aldı.

Son 7 ayda Gazze ve Batı Şeria'da neler yaşandı?

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te İsrail'e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen bir saldırı gerçekleştirdi.

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin hayatını kaybettiğini, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail'in Gazze Şeridi'nde 7 Ekim'den bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda en az 14 bin 685'i çocuk, 9 bin 670'i kadın olmak üzere 34 bin 596 Filistinli hayatını kaybetti, 77 bin 816 kişi de yaralandı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerlerinin ve yasadışı İsrailli yerleşimcilerin saldırılarında 491 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir