İlk yarı şovları, fragmanlar ve Taylor Swift: Super Bowl nedir ve neden bu kadar ilgi görüyor?

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Her yıl Super Bowl, Amerikan futbol sezonunun en önemli etkinliği olup, yaklaşık 110 milyon izleyiciye büyük bir devre arası müzikal fantezisi ve dudak uçuklatan benzersiz ve yenilikçi fragmanlar sunuyor.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük spor etkinliği olan Amerikan futbolu finali “Super Bowl”, dünyanın her yerinden milyonlarca insanın izleyeceği bir reklam, film fragmanı ve konser olacak.

Etkinliğin önemli bir kısmı da Kansas City Chiefs ile San Francisco 49ers arasındaki Amerikan futbolu maçı olacak.

Ancak maçlar arasında verilen ziyafet, oyuncuların performanslarını ve hangi takımın kazanacağını gölgeledi.

Dünyaca ünlü şarkıcı Taylor Swift'in erkek arkadaşı Amerikalı futbolcu Travis Kelce'nin de katılacak olması etkinliğe olan ilgiyi arttırıyor.

Efsanevi devre arası gösterisi

İlk Super Bowl etkinliklerinde devre arası gösterilerinin çoğu üniversite bandosu tarafından gerçekleştirildi.

1970'li yıllardan itibaren ünlü müzisyenlerin davet edilmesiyle durum değişti. Michael Jackson'ın 1993'teki güçlü performansından bu yana devre arası gösterileri yaşayan efsanelere ev sahipliği yaptı.

Bu gösterilerde Diana Ross, The Rolling Stones, Prince, Madonna ve Beyonce gibi dünyanın en ünlü isimleri yer aldı.

2022 yılında hip-hop'un büyük isimleri Dr. Dre, Snoop Dogg, Eminem, Mary J. Blige ve Kendrick Lamar sahneye çıkarken, geçen yılki defilede hamileliğinin son günlerinde olan Rihanna sahneye geri döndü. tarihin en çok izlenen devre arası gösterisinde sahne alacaklar.

Bu yıl da son dönemin en ünlü isimlerini ağırlayarak ilgi odağı olacak.

Devre arasında konser verecek isim Amerikalı R&B efsanesi Usher olacak. “Evet!” Şarkıcı daha önce Super Bowl'da 2011 Black Eyed Peas şovunda özel konuk olarak sahne almış ve will.i.am ile “OMG” şarkısını seslendirmişti.

Usher devre arası gösterisinde yalnız olmayacak. Lil Jon, Ludacris, Pitbull ve potansiyel olarak will.i.am gibi hit şarkılarında yer alan sanatçılar da kendisine katılacak.

Maç öncesi şenliklere katılacağı kesinleşen isimler arasında country müzisyeni Reba McEntire, rapçi Post Malone, şarkıcı Andra Day ve DJ Tiesto da yer alıyor.

Super Bowl fragmanları ve reklamları neden bu kadar önemli?

Bir Super Bowl reklamı için istenen fiyat 30 saniye için 7 milyon dolardır.

Bu treylerin her birinin sadece birkaç dakika sürdüğünü düşünürsek maliyetler çok yüksek görünüyor.

Fragmanları 2004 ile 2014 yılları arasında etkinlikte gösterilen filmlerin on yıllık analizi, filmlerin açılış hafta sonu hasılatında 8,4 milyon dolarlık bir artış olduğunu gösterdi.

Ancak birçok filmin ilk fragmanlarını sosyal medyada erken yayınlamasıyla birlikte şu soru ortaya çıkıyor: “Super Bowl hâlâ etkili bir pazarlama aracı mı?” Sorusu dile getirilmeye başlandı.

Ancak Super Bowl reklamverenler için harika bir fırsatı temsil ediyor. Geçen yılki maç 115 milyondan fazla kişi tarafından izlendi ve “Breaking Bad” yıldızları Bryan Cranston ve Aaron Paul'un bir araya gelmesiyle dünya çapında manşetlere taşındı.

REKLAM

Fragman ve reklamların yayınlanması planlanıyor

Super Bowl devre arası şovunun fragman listesi henüz onaylanmadı. Fragmanların birçoğu izleyicilere filmlere ilk bakış imkanı verirken, bazıları da fragmanları yayınlanmış filmlerden yeni içerikler sunacak.

Çeşitlilik'nin haberine göre bu yıl fragmanı beklenen filmler şöyle:

  1. “Deadpool 3”
  2. “Giriş ve Çıkış 2”
  3. “Maymunlar Gezegeninin Krallığı”
  4. “Sessiz Bir Yer: Birinci Gün”
  5. 'KENDİ'
  6. “Bob Marley: Tek Aşk”
  7. 'Fenalık'
  8. “Düşmüş Adam”
  9. “Kung Fu Panda 4”
  10. 'Kasırga'

Oyun Paramount'un bağlı kuruluşu CBS'de yayınlanacak. Dolayısıyla filmlerden üçünün Paramount yapımı olması sürpriz değil. Mesela bir Paramount yapımı değil. Gladyatör 2Teaser'ı listede yer almıyor.

Diğer stüdyolar Disney ve Universal, Warner Bros., Sony, Netflix veya Amazon listede herhangi bir film yapmadı.

Taylor Swift ekrana gelecek mi?

Ve son olarak, top fırlatma ve yakalama gibi büyük işlerle ilgilenmeyen “kültür meraklıları” için bir başka büyük çekicilik daha var. Başarılı Kansas City Chief oyuncusu Travis Kelce'nin şu anki kız arkadaşı Taylor Swift.

REKLAM

Mega-pop yıldızı Kelce ile çıkmaya başladığından beri medyanın ona olan yoğun ilgisi Super Bowl'a olan ilginin katlanarak artmasına yol açtı.

Swift, ikilinin oyun dışında birlikte çektiği fotoğraflardan spora yepyeni bir izleyici kitlesi kazandırdı.

Swift muhtemelen Japonya'daki son tur tarihlerinden sonra bu hafta sonu maça gelecek.

Maça katılmış olsaydı, stadyumdaki çok sayıda kameranın Swift'e çok fazla zaman ayırması muhtemeldir.

Reklamverenler şimdiden bunun tarihin en çok izlenen Super Bowl'u olmasını bekliyor ve Swift, reklam harcamalarını değerli kılacak şeyin önemli bir parçası.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir