İlk defa uzayda atıklarını toplamayan firmaya ceza kesildi

Kullanımdan kaldırılan uydularını Dünya yörüngesinde bırakan bir telekomünikasyon şirketine ilk kez para cezası verildi.

REKLAM

Amerikan uydu şirketi Dish Network, uzaya atık bıraktığı için para cezasına çarptırılan ilk şirket oldu.

Şirket, eski uydularını uzayda yanlış yere bıraktığı için ABD'nin telekomünikasyon düzenleme kurumu Federal İletişim Komisyonu (FCC) tarafından 150.000 dolar para cezasına çarptırıldı.

Komisyonun gözetim ofisi başkanı Loyaal Egal, tarihi uzay enkazı yaptırımının, komisyonun güçlü bir gözetim yetkisine ve hayati önem taşıyan uzay enkazı kurallarını uygulama becerisine sahip olduğunu açıkça ortaya koyduğunu vurguladı.

Komisyondan yapılan açıklamaya göre Dish, 2002 yılından bu yana 122 kilometre yükseklikte yörüngede dönen EchoStar-7 uydusunun “yörüngesinden gerektiği gibi çıkarılmaması” nedeniyle para cezasına çarptırıldı.

Komisyonla varılan anlaşmaya göre şirket, uyduyu operasyonel yörüngeden çıkarıp yaklaşık 300 kilometre uzağa taşımayı taahhüt etmişti.

Enkaz uzay aracı için potansiyel tehlike oluşturuyor

Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Ofisi'nin verilerine göre yörüngede mermer büyüklüğünde yarım milyon, milimetre büyüklüğünde ise yüz milyon parça enkaz bulunuyor.

Bu enkazın uzay aracı için potansiyel bir tehlike olduğu düşünülüyor.

Aralık 2022'de Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) kenetlenen Soyuz MS-22 kapsülü, küçük bir göktaşının çarpması sonucu hasar gördü.

2022'nin başlarında, Pekin tarafından “son derece tehlikeli” olarak tanımlanan bir olayda, bir Çin uydusu, önceki yıl yok edilen bir Rus uydusunun enkazı tarafından sıyırıldı.

BM'ye göre, yörüngedeki 14.000 uydunun yaklaşık %35'i son üç yılda fırlatıldı ve önümüzdeki on yılda 100.000 uydunun daha fırlatılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir