Haiti, Fransa'nın milyarlarca dolarlık borcunu ödemesini istiyor

Fransa'nın Haiti'ye bağımsızlığını tanıması için ödediği ağır tazminatları iade etmesi yönünde çağrıda bulunuldu.

REKLAM

Bir grup sivil toplum kuruluşu, Fransa'nın Haiti'nin bağımsızlığını tanıması karşılığında aldığı milyarlarca dolarlık tazminatı Haitililere iade etmesi gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Afrika Kökenli İnsanlar Daimi Forumu (PFPAD) için Cenevre'de bulunan 20'ye yakın sivil toplum kuruluşu, “fidye” adını verdikleri borç geri ödemesini denetleyecek yeni bir bağımsız komisyon kurulması çağrısında bulundu.

Gruba göre, Fransa'nın geri ödeyeceği paranın, bir süre yaşanan şiddet olaylarından sonra güvenliği yeniden sağlamak için bir geçiş konseyi kuran Haiti'deki kamu hizmetleri için kullanılması gerekiyor.

Çabaları koordine eden Haitili sivil toplum aktivisti Monique Clesca, “Fransa'nın bunu fark etmesinin ve bizim için ilerlemenin zamanı geldi. Önemli olan bu” dedi. dedi.

Clesca, bu önerinin BM forumunun Cuma günü açıklanacak nihai bildirgesinin bir parçası olmasını umduğunu söyledi.

Daha önce Haiti'ye yüz milyonlarca dolar yardımda bulunan Fransa, bu ülkeye “manevi borcu” olduğunu vurguladı.

Köleliğe karşı tazminat veya diğer tazminatların ödenmesine yönelik kampanya son zamanlarda dünya çapında ivme kazandı.

Fransa'ya ödenen miktar tarihçiler tarafından tartışılıyor ancak New York Times, Haiti'nin kaybının 21 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor. Teklifi destekleyenler bu miktarın çok daha yüksek olduğunu savunuyor.

British Columbia Üniversitesi'nde Küresel Irk profesörü Jemima Pierre, “21 milyar dolar artı 200 yıllık faizden bahsediyoruz, yani 150 milyar dolar, 200 milyar dolar veya daha fazlası” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Karayip adası Haiti, köle isyanının ardından 1804'te bağımsızlığını kazanan bölgedeki ilk ülke oldu.

Pek çok Haitilinin iki asırdır süren huzursuzluktan sorumlu tuttuğu Fransa, Haiti'yi bağımsızlık sonrasındaki gelir kayıpları nedeniyle ağır tazminatlar ödemeye zorladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir