Güney Kore'deki Yapay Zeka Zirvesi: Dünya liderleri bir güvenlik enstitüleri ağı oluşturma konusunda anlaştı

Bilim insanlarını bir araya getirecek ağ, yapay zeka modellerinin riskleri, yetenekleri ve sınırlamaları konusunda iş birliğine katkı sağlayacak.

REKLAM

On ülke ve Avrupa Birliği, makine öğrenimi standartları ve testleriyle ilgili araştırmaları uyumlu hale getirmek için bir yapay zeka güvenlik enstitüleri ağı geliştirmeyi kabul etti.

Anlaşmaya, dünya liderlerinin sanal ortamda buluştuğu Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenen Yapay Zeka Güvenlik Zirvesi'nde varıldı.

Liderler ayrıca güvenilir, insan merkezli yapay zeka geliştirmek için “gelişmiş uluslararası işbirliğinin” önemini ilan eden daha geniş Seul Deklarasyonu'nu da imzaladı.

Uluslararası ağın amacı nedir?

Yapay Zeka Güvenlik Enstitüleri Ağı için varılan anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getiren İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, basın açıklamasında şunları söyledi: “Yapay zeka son derece heyecan verici bir teknoloji… ancak bu teknolojiden en iyi şekilde yararlanmak için güvenli olduğunu.”

Enstitü ağı, yapay zeka modellerinin riskleri, yetenekleri ve sınırlamaları hakkındaki bilgileri paylaşmak için Birleşik Krallık Yapay Zeka Güvenlik Enstitüsü gibi kamu tarafından finanse edilen diğer kurumlardan bilim adamlarını bir araya getirecek. Ağ ayrıca belirli AI güvenlik olaylarını meydana geldikçe izleyecektir.

Yeni güvenlik enstitülerinin arkasında hangi ülkeler var?

Yeni Yapay Zeka Güvenlik Enstitüsü ağının imzacıları arasında AB, Fransa, Almanya, İtalya, Birleşik Krallık, ABD, Singapur, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Kanada yer alıyor.

İngiltere, 117,4 milyon Euro'luk başlangıç ​​yatırımıyla geçen Kasım ayında dünyanın ilk Yapay Zeka Güvenlik Enstitüsünü kurduğunu açıkladı. O günden bu yana Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Singapur gibi diğer ülkeler de kendi projelerini başlattılar.

AB ise, Yapay Zeka Hukuku Kabulünün ardından yapay zeka ofisi açmaya hazırlanıyor. Avrupa Komisyonu daha önce Euronews'e, yasa onaylandıktan sonra yeni ofisin başkanını işe alacağını söylemişti.

16 teknoloji şirketinden taahhüt

Seul'deki Yapay Zeka Güvenlik Zirvesi, Bletchley Deklarasyonunun devamı niteliğindedir.

Zirvenin ilk gününde aralarında Open AI, Mistral, Amazon, Anthropic, Google, Meta, Microsoft ve IBM'in de bulunduğu dünyanın en büyük 16 teknoloji şirketi bir dizi güvenlik taahhüdü üzerinde anlaşmaya vardı.

Listede ayrıca yapay zeka risklerinin ne zaman çok yüksek olacağına ilişkin eşiklerin belirlenmesi ve bunlarla ilgili şeffaflık da yer alıyor.

Etkinliğe ev sahipliği yapan İngiliz hükümetinden yapılan açıklamada, etkinliğin “tarihi bir ilk” olduğu belirtildi. Yapay zekanın güvenli kullanımına ilişkin bir sonraki zirveye Fransa ev sahipliği yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir