Gazze'de gönüllü olarak çalışan İngiliz doktor Abu Sitte'nin Fransa'ya girmesine izin verilmedi

Daha önce Almanya'ya girişi yasaklanan ve oradan sınır dışı edilen Filistin kökenli İngiliz doktor Abu Sitte'nin de Fransa'ya girmesine izin verilmedi.

REKLAM

Gazze hastanelerinde gönüllü olarak çalışan Filistin asıllı İngiliz cerrah Gassan Abu Sitte, İsrail-Hamas savaşıyla ilgili Fransız Senatosu'nda konuşma yapmak üzere gittiği Fransa'dan ülkeye girişine izin verilmediğini söyledi.

Dr. Ghassan Abu Sitte, Paris'teki Charles de Gaulle havaalanına indikten sonra gözaltı alanına götürüldü ve ardından sınır dışı edildi.

Abu Sitte'yi konuşma yapması için davet eden Fransız senatör Raymonde Poncet-Monge, sınır dışı etme kararını “utanç verici” olarak nitelendirdi.

Fransız yetkililer, Abu Sitte'nin Almanya'nın isteği üzerine tüm Schengen bölgesi ülkelerine girişinin yasaklanması nedeniyle görevden alındığını söyledi.

Abu Sitte, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Almanya'nın uyguladığı 1 yıllık yasak nedeniyle Schengen bölgesine girmesine izin verilmediğini söyledi.

Abu Sitte'nin geçen ay bir konferansa katılmak üzere gittiği Almanya'ya girişi yasaklandı ve sınır dışı edildi.

Abu Sitte'ye destek vermek için Paris havalimanına gelen Fransız Milletvekili Arnaud Le Gall, konuşmasında Abu Sitte'nin İngiltere ve Lübnan'ın en prestijli üniversite ve hastanelerinde ders verdiğini söyledi.

Le Gall, Abu Sitte'nin Gazze'de gördüklerini ve çocukların yaşadığı korkunç durumu anlatmak üzere Fransa Senatosu'na davet edildiğini, Almanya'nın Abu Sitte'nin Avrupa Birliği'nin vizesiz seyahat bölgesi olan Schengen'e girişini yasakladığını belirtti. Birliği (AB), Fransa ve Türkiye'nin bu yasağı otomatik olarak uyguladığını belirtti.

Fransız milletvekili, “Fransa'nın itaat etmemesi gerekirdi. Fransa'nın böyle bir karara destek vermesine gerek yok” dedi. Abu Sitte'nin herhangi bir suç işlemediğini, antisemitizm veya terör propagandasını andıran açıklamalarda bulunmadığını söyledi ve vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir