Emlak vergisinin ilk taksitini ödemek için yarın son gün.

Emlak vergisinin ilk taksit ödemesinde son tarih yaklaşıyor. Ödeme için yarın son gün.

Türkiye'de bina, arsa ve işyeri gibi gayrimenkul sahibi olanlar bu vergiyi ödemekle yükümlüdür.

Geçen yıl mülk satın alan herkes bu yıl vergi ödemek zorunda kalacak. Bu yıl satın alınan mülklere ilişkin ilk vergi ödemesi 2025 yılında başlayacak.

Emlak vergisi taksitleri nakit veya kredi kartıyla ödenebilmektedir. Ödeme kanalları farklılık göstermektedir. Ödemeler mülkün bağlı olduğu Belediyeler tarafından, Belediyelerin internet siteleri üzerinden veya e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

Vergiden muaf olanlar

Brüt taban alanı 200 metrekareyi aşmayan müstakil ev sahibi olan emekliler ile dul ve yetim aylığı alan emekliler emlak vergisi ödemezler. Engelliler, gaziler ve herhangi bir geliri olmadığını kanıtlayanlar da bu vergiden muaftır.

Yeminli muhasebeci Abdullah Tolu, Emlak Vergisi Kanunu'na göre kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalar, vakıf, dernek ve sendikalara ait binalar ile yabancı büyükelçiliklere ait binaların bu vergiden muaf olduğunu söyledi.

Ödemeyenlere aylık yüzde 4,5 ceza uygulanacak.

Emlak vergisinin her iki taksiti de aynı anda ödenebilmektedir. Taksitlerini zamanında ödemeyenler cezayla karşı karşıya kalıyor.

Verginin ödenmemesi durumunda geç ödeme faizi uygulanacağını açıklayan Tolu, şöyle konuştu: “1 Haziran'dan itibaren verginin ilk taksitini ödemeyenlere aylık yüzde 4,5 oranında gecikme faizi uygulanacak”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir