Dünyada sadece 3 örnek görüldü… Türkiye'de görülen ilk vaka literatüre girecek! Basit bir kusmuk canına mal oldu

İzmir'de yaşayan 60 yaşındaki emekli öğretmen Yıldız Öziş, İzmir'deki bir hastanede geçirdiği ortopedi ameliyatının ardından yataklı servise getirildi. Öziş'in bir anda midesi bulandı ve şiddetli bir şekilde kusmaya başladı. Kusmanın ardından emekli öğretmenin yüzünde, boynunda ve göğüs kafesinde yaygın şişlikler oluştu. Doktorun şüphesi üzerine yapılan tetkiklerin ardından Öziş'in nefes borusunda çok nadir görülen 4 santimetrelik kesi olduğu belirlendi. Durumu ağır olan hasta, başarılı operasyonun ardından sağlığına kavuştu.

“Görüştüğümüz Çok Nadir Bir Vakaydı”

Yapılan ameliyatla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Hakkı Ulutaş, şunları söyledi: “Hastamız ortopedik ameliyata giriyor. O akşam ani bulantı ve kusma nedeniyle yüzde ve gözlerde ani bir şişlik meydana gelir. Hastayı ilk gördüğümüzde 'yemek borusunda sorun olabilir' diye düşündük. Testlerimizi yaptığımızda sebebin yemek borusu değil ana soluk borusu olduğunu gördük. Bu çok nadir karşılaştığımız bir durumdu. “Hemen acil olarak değerlendirdik” dedi.

“DÜNYADA SADECE 3 VAKA BİLDİRİLDİ”

AW243745_01

Prof., trakea yırtılmasının literatürde çok nadir görüldüğünün altını çizdi. Dr. Ulutaş şunları söyledi:

“Literatürleri incelediğimizde dünya çapında sadece 3 ani bulantı ve kusma vakası bildirildi. Nefes borusunda yırtık tespit ettik ve onu acil ameliyata aldık. Yırtık yeri yemek borusu, ana damar, kalp ve akciğer arasında bulunan bir organdı. Bunları tamamen ayırdık ve yırtığın büyük kısmını orada onardık.”

“BELKİ TÜRKİYE’DEKİ İLK VAKAMIZDI”

Ameliyat sonrasında herhangi bir komplikasyon gelişmediğini belirten Ulutaş, şöyle konuştu: “Hastamızın durumu iyi. Belki Türkiye'de bununla ilgili ilk vakamızdı. Komplikasyon oranı çok yüksekti ama operasyonun başarılı geçmesi bizi çok mutlu etti. Hastamız kontrole geldi. “Herhangi bir sorun görmüyoruz” dedi.

“BİZ MUTLUYUZ, HASTA MUTLU”

AW243745_04

Bunun tedavi ettiği ilk vaka olduğunu belirten Prof. Dr. Ulutaş, ameliyatın oldukça başarılı geçtiğini belirtti. Ulutaş, sözlerine şöyle devam etti: “Biz mutluyuz, hasta mutlu. “Ameliyatın neden olduğu komplikasyon oranını görememek de bizim için gurur kaynağı oldu.”

“TAKIMIN BAŞARISIDIR”

Hastanın yaklaşık 4 gün hastanede kaldığını belirten Ulutaş, vakanın her merkezde teşhis edilip teşhis edilmesinin sorunlu bir durum olduğunu vurguladı. Hastanenin bu konuda yeterince tecrübeli bir ekibe sahip olduğunu vurgulayan Ulutaş, şöyle konuştu: “Ekibimiz ile masaya oturduk. Tespitini ve ameliyatını planladık. Çünkü hastayı makineye bağlayıp uyuttuğumuzda soluk borusunun yırtılmasını arttırabiliyoruz. Bu bir takım başarısıdır dedi.

Ulutaş, Türkiye'de ilk kez görülen ve literatüre giren bu vakanın akademik yayına hazırlandığını söyledi.

'İLK 24 SAAT' BEKLİYORUZ

Bu tür gözyaşlarında özellikle ilk 24 saatin önemli olduğunu belirten Ulutaş, şöyle konuştu:

“İlk 24 saatten sonra komplikasyon, ölüm ve hastalık oranı ciddi oranda artıyor. Bu nedenle tespiti çok önemliydi. İlk 24 saatte tespit ettik ve ameliyatı ilk 24 saatte tamamladık. “Zaman arttıkça hastanın hayatta kalma şansının azaldığını tespit edebiliyoruz.”

“GÖZLERİM KAPALIYDI, HİÇBİR YER GÖREMEYECEK KADAR ŞİŞİRDİM”

AW243745_03

Omzunda kas yırtığı olduğunu ve bu nedenle ameliyata alındığını anlatan Yıldız Öziş, şöyle konuştu: “Çok başarılı bir ameliyattı, hiç ağrım olmadı. Kendimi iyi hissettim. Ancak bir süre geçti ve midem bulanmaya başladı. Kusarken şiştiğimi fark ettim. Gözlerim kapalıydı, o kadar şişmiştim ki hiçbir şey göremiyordum. Doktorlar hemen beni toplayıp yoğun bakıma aldılar. Orada bile birkaç doktorun işbirliğiyle erken teşhis koyup 24 saat içinde beni ikinci ameliyata aldılar. “Çok ciddi bir ameliyat geçirdim ve bu ameliyat daha önce yaşamadığım bir ameliyat” diye vurguladı.

“BÖYLE ÖLECEĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM”

Doktorların sayesinde hayatta kaldığını iddia eden Öziş, şu açıklamayı yaptı: “Allah bana yardım etti. Doktorum da çok başarılıydı ve zor bir ameliyatı başarıyla gerçekleştirdi. Şişlikler çok olunca “İç organlarım da şişecek, böyle mi öleceğim?” diye düşündüm. “Şu anda çok iyiyim ve sağlıklıyım.” (İHA)

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Yangında anne ve oğlu hayatını kaybetti!  Konya güne yıkıcı bir haberle başladı: Alevler güpegündüz evi harabeye çevirdiYangında anne ve oğlu hayatını kaybetti! Konya güne yıkıcı bir haberle başladı: Alevler güpegündüz evi harabeye çevirdi
İtfaiyeci civciv operasyonu!İtfaiyeci civciv operasyonu!
CHP resmen açıkladı: Özgür Özel Şam'a gidecekCHP resmen açıkladı: Özgür Özel Şam'a gidecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir