“Dönerle Diplomasi”: Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Türkiye ziyaretine İstanbul'dan başladı

Steinmeier, 1960'lı yıllardan bu yana Almanya'ya çalışmak üzere gelen Türk göçmen kuşakların katkısına dikkat çekmeli.

REKLAM

Türkiye'ye olan yakınlığının bir göstergesi olarak Berlin'den bir kebap ustasını da yanında getiren Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, ziyaretine İstanbul'dan başlıyor.

Steinmeier'in sivil toplum aktivistleri ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüşeceği açıklandı.

Steinmeier, Salı günü Suriye sınırı yakınında 2023 yılında meydana gelen yıkıcı deprem mağdurlarıyla Salı günü Gaziantep'te, Çarşamba günü ise Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek.

yedi yıldır Başkan İlginçtir ki Türkiye'yi ilk kez ziyaret eden Steinmeier temaslarına Ankara yerine İstanbul'da başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 yıl aradan sonra ilk kez Irak'ı ziyaret etti ziyaret sırasında Bazı kaynaklar Steinmeier'in Türkiye ziyaretinin Alman cumhurbaşkanının Türk mevkidaşı ile yaşadığı anlaşmazlığın sonucu olduğunu iddia ediyor. zor ilişki göstergesi olarak yorumlandı.

Erdoğan'ın son dönemde İsrail'e yaklaşımı eleştirmek Steinmeier daha önce Türkiye'de demokratik normların aşınmasıyla ilgili endişelerini dile getirmişti.

döner diplomasisi

Steinmeier'in Türkiye ziyaretinde Erdoğan'la görüşmesine vurgu yapmak yerine iki ülke halkları arasındaki bağlara vurgu yapması bekleniyor.

Bunun ilk işareti olarak Almanya Cumhurbaşkanı, Türkiye ziyareti sırasında dedesi 1960'lı yıllarda fabrika işçisi olarak Almanya'ya göç eden Berlinli döner ustası Arif Keleş'i de heyetine davet etti. Keleş, İstanbul'da bir akşam yemeğinde misafirlere döner kebap ikram edecek.

Steinmeier'in danışmanlarından biri, dönerin “bir tür Alman ulusal yemeği” haline geldiğini gözlemledi. Dönerde pişirilen etin salata ve mayonezle servis edildiği kebap, Almanya'da en çok tüketilen yemeklerin başında geliyor.

göçmen hikayeleri

Almanya cumhurbaşkanı, özellikle 1960'lı yıllardan itibaren Almanya'ya çalışmak için gelen Türk göçmenlerin nesiller boyunca sağladığı katkıya dikkat çekmeli.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Steinmeier'in gezisinin amacının “dört kuşak Türk göçmenin kişisel hikayeleri ve başarılarının” Almanya tarihinin bir parçası olduğunu vurgulamak olduğu belirtildi.

Yerel satışlarının 7 milyar avro olduğu tahmin edilen döner kebap, Almanya başkanlığının kutlamak istediği göçmen başarı öykülerinden biri.

Almanya'da yaklaşık 3 milyon Türk kökenli insan yaşıyor. Bu göçmenler genellikle hangi ülkeye bağlılıklarının olduğu konusunda gergin bir tartışmanın merkezinde yer alıyor.

Almanya daha çok çifte vatandaşlık Geçtiğimiz yıl, vatandaşlığa izin verecek şekilde vatandaşlık kurallarını önemli ölçüde gevşetmeyi kabul etti ve bu, onlarca yıldır Almanya'da yaşayan birçok Türk'ü rahatlattı.

Öte yandan Türk diasporasının Erdoğan'ı desteklediği algısı da zaman zaman Almanya'da tedirginlik yaratıyor.

Berlin ise Erdoğan'ın ülke içindeki muhalefete baskı yapmasını istiyor. eleştirirkendiğer yandan Türkiye'nin bölgedeki karmaşık sorunların aşılmasında önemli bir ortak olduğu düşüncesiyle hareket ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir