Çin uzay istasyonunun taikonaut ekibi ikinci uzay yürüyüşünü gerçekleştirdi

Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı'ndan (CMSA) yapılan açıklamaya göre, taikonautlar Yı Guangfu ve Li Cong istasyon dışında görevlerini yürütürken, istasyonda kalan Li Guangsu ekibe iç destek sağladı.

Yaklaşık 6,5 saat süren uzay yürüyüşü sırasında Taykonaut ekibi, uzay enkaz koruma cihazları, kablolar ve diğer ekipmanları yerleştirip, istasyonun robot kolu yardımıyla araç dışında kontroller gerçekleştirdi.

Bu, istasyonda gerçekleştirilen on beşinci uzay yürüyüşü ve Shincou-18 taikonaut ekibinin ikinci araç dışı göreviydi.

Shincou-18 taikonaut ekibi 25 Nisan'da istasyona gönderildi. 6 ay boyunca istasyonda görev yapacak ekip, uzay bilimi deneyleri ve teknik testler gerçekleştirecek.

Çin uzay istasyonu “Tiengong”

Çin, Dünya yörüngesinde kendi uzay istasyonunu inşa ederken, ABD uzay araştırmalarında işbirliğini yasakladı ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engelledi.

Bir ana modül ve iki laboratuvar modülünden oluşan ve bir uzay teleskobunun eklenmesini içeren Tiengong uzay istasyonu, artık aktif olmayan Rus Mir uzay istasyonu örnek alınarak modellenmiştir.

İstasyonun ana bölümü olan “Tienhı (Göksel Ahenk)” ana modülü 29 Nisan 2021’de, ilk laboratuvar modülü “Vıntien (Gökleri Aramak)” ise 24 Temmuz 2022’de denize indirilecek. 31 Ekim 2022'de ikinci laboratuvar modülü olan “Mıngtien (Gökyüzünü Düşlemek)” lansmanı yapıldı.

İstasyonun “T” şeklindeki ana iskeleti, çekirdek modüle laboratuvar modüllerinin de eklenmesiyle tamamlanırken, istasyon “uygulama ve geliştirme aşamasına” girdi.

“Şüntien” adı verilen uzay teleskobunun da istasyona ayrı bir modül olarak eklenmesi bekleniyor.

Personel “Şıncou (Kutsal Gemi)” servisleriyle, malzemeler ise “Tiencou (Gök Gemisi)” servisleriyle üç kişilik taykonot ekibinin dönüşümlü olarak görev yaptığı istasyona taşınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir