Bitcoin'in düşüşü uzun vadeli yatırımcıları perişan etti

Bitcoin'in fiyatı 61.000 doların altına düştüğünde, kaldıraçlı uzun pozisyonlardaki 122 milyon doların üzerinde tasfiye edildi ve bu da potansiyel olarak kritik 60.000 dolar eşiğinin altına düşme riskini artırdı.

CoinGlass'ın verilerine göre Bitcoin (BTC) üzerindeki 122 milyon dolardan fazla kaldıraçlı uzun pozisyon, saat 16:25'e kadar 24 saat içinde tasfiye edildi.

Isı haritasını silin. Kaynak: CoinGlass

Tasfiyeler, 24 Haziran günü saat 16.25'te kısa süreliğine 61.000 dolar seviyesinin altına düşen Bitcoin fiyatının gün içinde %5'ten fazla düşmesiyle tetiklendi. CoinMarketCap verilerine göre dünyanın en iyi kripto para birimi haftalık grafikte %7'den fazla düşüş yaşadı.

BTC/USD, 1 haftalık grafik. Kaynak CoinMarketCap

Kaldıraçlı pozisyonlar, dayanak varlığın temel fiyat seviyesini gösterebilir. CoinGlass'a göre 60.500 seviyesinin altına olası bir hareket, tüm işlemlerde kaldıraçlı uzun pozisyonlarda 180 milyon doların üzerinde tasfiyeye neden olabilir.

Bitcoin takas yerleşim haritası. Kaynak: CoinGlass

Monte Gox'un 9,4 milyar doları Bitcoin fiyatının Temmuz ayında çökmesine neden olacak mı?

Fiyat düşüşü, kripto para borsası Mt.'nin çöküşünün ardından geldi. Bu, Gox'un, sonlandırılan kullanıcıları için geri ödeme işlemlerine başlayacağını duyurmasından birkaç saat sonra gerçekleşti.

Yaklaşık 127.000 Mt Gox alacaklısına 9,4 milyar dolardan fazla Bitcoin borcu var. Gox alacaklıları fonlarına erişmek için 10 yıldan fazla süredir bekliyor.

Bloomberg'in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas'a göre bu durum piyasada önemli bir satış baskısı yaratabilir. Balchunas 24 Haziran tarihli makalesinde şöyle diyor:

“Bu, tüm ETF girişlerinin yarısından fazlasının aynı anda sıfırlanması anlamına geliyor. Lanet olsun.”

Arkham Intelligence'a göre, yaklaşmakta olan satış baskısına ek olarak, Alman hükümeti tarafından işaretlenen bir cüzdan 19 Haziran'da yaklaşık 6.500 BTC taşıdı.

Şubat 2024 itibarıyla cüzdanda, bugünkü 61.000 doların üzerindeki Bitcoin fiyatıyla 3 milyar doların üzerinde değere sahip yaklaşık 50.000 BTC bulunuyordu.

Bitcoin 26.000 Dolar kadar aşırı satılmadı

Fiyatın 61.000 doların altına düşmesinin ardından Bitcoin, 26.000 dolardan işlem görmeye başladığından bu yana en çok satılan varlık oldu.

Bu, bir varlığın son fiyat değişikliklerinin büyüklüğüne bağlı olarak aşırı satılıp satılmadığını veya aşırı satın alınıp alınmadığını ölçmek için kullanılan popüler bir momentum göstergesi olan Göreceli Güç Endeksi'ne (RSI) dayanmaktadır.

Günlük grafikte Bitcoin'in RSI değeri 28'e ulaştı ve bu da BTC'nin “aşırı satış” durumunda olduğunu gösteriyor.

BTC/USD, günlük grafik, RSI. Kaynak Ticaret Görünümü

Bitcoin'in RSI değeri en son Ağustos 2023'te 30'un altına düştüğünde BTC 26.000 dolardan işlem görüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir