Bitcoin'de bireysel talep azaldı: Yükseliş işareti mi?

Bireysel yatırımcılardan gelen ortalama Bitcoin (BTC) talebi, son beş ayın en düşük seviyesine gerileyerek en son Ocak ayında görülen seviyelere yaklaştı.

CryptoQuant yazarı Axel Adler'in paylaştığı verilere göre

Adler, önde gelen kripto para biriminin Ocak ayındaki benzer %18'lik düşüşün ardından 40.000 dolardan 70.000 dolara yükseldiğini ve Bitcoin'in, ABD'deki Bitcoin Borsa Yatırım Fonlarının (ETF'ler) onaylanmasının ardından Mart ayı ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.679 dolara ulaştığını kaydetti. Bu bana onun en yüksek seviyesine ulaştığını hatırlattı.

“Ayrıca bu grubun pazar değişikliklerine hızlı tepki verdiğini de fark ettim.”

Kaynak: Axel Adler Jr.

Geçtiğimiz ay Adler, aynı kriterleri kullanarak talebin 24 Mayıs'a kadar olan 17 günde %31 düşerek -%14,50'ye düştüğünü söyledi. Analist, spot Ether ETF'lerinin ilk onayı nedeniyle GameStop (GME) ve Ether'e (ETH) olan ilginin arttığını belirtti.

Analistler daha önce Bitcoin'e olan talepteki değişimin, enflasyonu izleyen ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklandığını öne sürmüştü.

TÜFE düştüğünde, geleneksel tasarruflar ve vadeli mevduatlar, faiz oranları da onlarla birlikte düştüğü için daha düşük bir getiri sunuyor. Bu durum yatırımcıların riskli varlıklara daha fazla ilgi göstermesine neden oluyor.

10x Research'ün baş araştırmacısı Markus Thielen, Mayıs ayında Cointelegraph'a yaptığı açıklamada, Bitcoin'in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması için TÜFE'nin %3,3'e düşmesi gerektiğini söyledi.

Bitcoin, 11 Haziran'da, varlığın Kasım 2021'deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 doların altına düştü ve bunu yatırımcılar tarafından yakından takip edildi. CoinMarketCap'e göre, yayınlandığı sırada Bitcoin, gün içinde 3,19 dolar düşüşle 67.350 dolardan işlem görüyordu.

Bitcoin şu anda 67.350 dolardan işlem görüyor. Kaynak: CoinMarketCap

Ani düşüş, geçtiğimiz gün 52,87 milyon dolar değerindeki uzun Bitcoin pozisyonlarını yok etti. CoinGlass'ın verilerine göre Açık Faiz (OI), yakından takip edilen 35 milyar dolar seviyesinin üzerinde kaldı.

Yatırımcıların Bitcoin'in 8 Haziran'da 70.000 doların altına düştükten sonra hızla 70.000 dolar seviyesinin üzerine çıkacağı yönündeki umutlarına rağmen bu henüz gerçekleşmedi.

Yatırımcılar, 12 Haziran'da açıklanan tüketici fiyat endeksi sonuçlarına rağmen BTC'nin yakın vadede toparlanmasını beklemiyor. Ancak verilere göre, söz konusu artış gelir olsaydı 2,14 milyar dolarlık açık pozisyon tasfiye tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktı.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir