Belçika'da Türk ve Kürt gruplar arasında çatışma

Belçika'nın doğusunda Kürt ve Türk gruplar arasında çıkan çatışmalarda biri ağır olmak üzere toplam 6 kişi yaralandı.

REKLAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belçika'nın Limburg kenti yakınlarında Kürt ve Türk kökenli grupların bir parçasıydı. Nevruz günü Çatışmalarda yaralanan 16 yaşındaki bir çocuğu arayarak, “geçmiş olsun” temennisinde bulundu.

Ülkenin doğusundaki Heusden-Zolder ve Houthalen-Helchteren'de iki grup arasında çıkan çatışmalarda biri ağır olmak üzere toplam 6 kişi yaralandı.

16 yaşındaki Efe Tapmaz, Kürt kökenli kişiler tarafından darp edildi ve başından yaralandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Tapmaz'ı arayarak sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

“Orada bulunan bütün kardeşlerime selam ve sevgilerimi iletiyorum. Hepsinin gözlerinden öpüyorum. Allah şifa versin.” Erdoğan, Belçika resmi makamlarının ve Türk büyükelçiliğinin durumu takip ettiğini söyledi.

Türk-Kürt gruplar arasındaki çatışmalar nasıl çıktı?

Belçika'nın ana haber ajansı Belga'nın haberine göre, Houthalen-Helchteren belediye başkanı Alain Yzermans, çatışmaların Leuven'den Houthalen ve Heusden'e giden ve Türk kökenli insanlarla tartışmalara yol açan semboller sergileyen bir Kürt konvoyunun tetiklediğini söyledi.

Yzermans, “Bu durum bir Türk'ün fiziksel saldırısına yol açtı. Olay, Houthalen ve Heusden-Zolder bölgesine yayılan çok sayıda çatışmaya yol açtı.” dedi. Dedi.

Türk toplumu da Kürtlerin Ankara'nın terör örgütü olarak kabul ettiği Kürdistan İşçi Partisi'nin (PKK) bayraklarını taşıdığını ve bunun provokasyon olduğunu söyledi.

Kürt gruplar ne dedi?

Avrupa Kürt Demokratik Dernekleri Kongresi, saldırının “Türk devletinin kendisi” tarafından organize edildiğini açıkladı. Kongre, Belçika polisi ve hükümetini “faşist” olarak nitelendirdiği saldırı karşısında sessiz kalması nedeniyle eleştirdi.

Belçika haber ajansının haberine göre, Kürt özgürlük hareketi de Pazar günkü çatışmaları Türk aşırı milliyetçi örgütü Ülkü Ocakları'nın Kürt toplumuna karşı uyguladığı “organize şiddet” olarak nitelendirdi.

Protestolar Brüksel'e sıçradı

Limburg yakınlarındaki çatışma Pazartesi günü başkent Brüksel'e de sıçradı. Limburg'da önceki gün yaşanan çatışmaları protesto etmek amacıyla öğle saatlerinde Avrupa Parlamentosu önünde Lüksemburg Meydanı'nda 200'e yakın kişi toplandı.

Göstericiler arasında çıkan arbede üzerine Belçika polisi tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Yerel basında çıkan haberlere göre polis beş kişiyi gözaltına aldı.

Belçika polisi, çatışmaların devamını önlemek için cami ve okullarda güvenlik önlemlerini güçlendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir