Belçika, Rus propagandasını yaymak için para alan milletvekillerini araştırıyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Belçika federal savcılığı, Rusya yanlısı propaganda yaymak için para almakla suçlanan Avrupa Parlamentosu üyeleri hakkında soruşturma başlattı.

REKLAM

Belçika Başbakanı Alexander De Croo Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, ülkesinin gizli servislerinin “çeşitli Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren Rusya yanlısı bir müdahale ağının varlığını” doğruladığını söyledi.

Çek yetkilileri tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda görev yapan bazı milletvekillerinin, blok içindeki Rus propagandasını “tanıtmak” amacıyla Moskova destekli bir “nüfuz operasyonundan” para aldığını ortaya çıkardı.

Başbakan De Croo, nakit ödemelerin Belçika'da yapılmadığını ancak müdahalenin burada gerçekleştiğini belirterek, “Belçika, Avrupa Birliği (AB) kurumlarının merkezi olduğu için her vatandaşın eğitim hakkını koruma sorumluluğumuz var. Özgürce ve güvenle oy verin.” dedi.

Soruşturma, Avrupa Parlamentosu seçimlerinden yaklaşık iki ay önce ve Kremlin'in demokratik oylamayı etkilemek için bilgi manipülasyonunu kullanabileceği yönündeki endişelerin arttığı bir dönemde geldi.

Avrupa Parlamentosu'ndaki üç ana grup konuyla ilgili hızlı bir soruşturma yapılması çağrısında bulundu ve parlamentonun basın servisi Euronews'e iddiaları “incelediğini” doğruladı.

De Croo soruşturmaya kaç milletvekilinin dahil edileceğini açıklamadı, ancak Çek medyası istihbarat yetkililerine atıfta bulunarak sanıkların Almanya, Fransa, Polonya, Belçika, Hollanda ve Macaristan'dan siyasetçilerin de dahil olduğunu söyledi.

Çek Cumhuriyeti'nin yürüttüğü soruşturmanın ardından iki kişiye ve Avrupa'nın Sesi haber ajansına yaptırım uygulandı.

Aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) milletvekili Maximilian Krah, Avrupa'nın Sesi ile ilişkilendirildikten sonra bir açıklama yaparak şirkete röportaj verdiğini ancak bundan maddi olarak fayda sağlamadığını söyledi.

Krah, sosyal medya sitesi X'te “Bütün bunlar için bana ödeme yapıldığına dair spesifik bir iddia yok. Bu, mevcut kampanya hakkında ne düşünülmesi gerektiğini gösteriyor: hiçbir şey!” diye yazdı.

Belçika AB'yi harekete geçmeye çağırıyor

De Croo, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile soruşturma hakkında konuştuğunu ve bloğun adli işbirliği kurumu Eurojust'tan “acilen toplanıp soruyu tartışmasını” istediğini söyledi.

De Croo ayrıca hem Avrupa Savcılığı'nın (EPPO) hem de Avrupa Dolandırıcılıkla Mücadele Bürosu'nun (OLAF) yetkilerinin davanın soruşturulmasına izin verip vermeyeceğini görmek istiyor.

Belçikalı yetkililer şu anda Katar, Fas ve Moritanya'dan yetkililer adına siyasi nüfuzlarını kullanmak karşılığında para almakla suçlanan milletvekilleri ve diğer parlamento yetkililerinin yer aldığı geniş çaplı bir yolsuzluk iddiasını araştırıyor.

Ancak önceki savcının tarafsız olmadığı suçlamasıyla istifa etmek zorunda kalması üzerine soruşturma durduruldu.

Soruşturmadaki çok sayıda boşluk, birçok kişinin davayı “Belçika kapısı” olarak adlandırmasına yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir