Bakan Uraloğlu'ndan emeklilere müjde

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2024 Emekliler Yılı kapsamında emeklilerin bakanlık trenlerinde yüzde 10 indirimli seyahat edeceğini açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Bakanlık olarak hayata geçirdiğimiz bu projeyle 16 milyona yakın emeklimizi sosyal ve kültürel açıdan zenginleştirmeye teşvik edeceğiz.” Dedi. Yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle artan yolcu talebinin karşılanması için gerekli tedbirlerin alındığını söyleyen Uraloğlu, şöyle konuştu: “Bayram tatilini kapsayan dönemde ilave hızlı tren seferlerinin yanı sıra 18 trenin kapasitesini artıracağız. Ana hat ve bölgesel trenlerde bin 84 koltukla, ana hat ve bölgesel trenlere ilave vagonlar ekleyerek vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz.” “Yapacağız” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, trenlerde emeklilere önemli ayrıcalıklar sağlandığını açıkladı. Uraloğlu, Ramazan bayramı nedeniyle Venedik demiryollarında da birçok önlem aldıklarını söyledi.

“EMEKLİLERE YÜZDE 10 İNDİRİM VERECEĞİZ”

Ulaşımın öncelikli ihtiyaçlardan birini oluşturduğunu vurgulayan Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2024 yılını “Emekliler Yılı” olarak ilan ettiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Kaynaklarımızı yerel ve merkezi yönetimlerle iş birliği içinde fiziksel ihtiyaçlar ve ruh sağlığının desteklenmesi için kullanacağız. Emeklilerimizin ikinci hayatlarında sosyal ve kültürel olarak zenginleşmesi.” Harekete geçiyoruz. Bu kapsamda emeklilerimizin ekonomik, konforlu ve rahat yolculuk yapmalarını sağlamak amacıyla yüksek hızlı, ana hat ve bölgesel trenlerimizde yüzde 10 indirimi başlatıyoruz. “Dolayısıyla emeklilerimizin ulaşım ihtiyaçlarına katkı sağlarken, en azından bir nebze de olsa seyahat etmelerini teşvik etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Ülkemizin 85 milyon civarındaki emekli nüfusunun 16 milyon civarına ulaştığını vurgulayan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Emeklilerimiz Türk asrının gazileridir. Bu, çalışkanlıkları ve zihinsel bağlılıklarıyla ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunan, deneyimlerinden her zaman faydalandığımız önemli bir grup insandır. Onların ikinci baharda kendilerini rahat hissetmeleri için hem yerel yönetimlerle hem de diğer tüm bakanlıklarımızla koordineli olarak en iyi uygulamaları hayata geçirmeye çalışıyoruz” dedi.

“FESTALE TATİLİ VE ARAMA ARALIKLARI NEDENİYLE İLERİ YHT UÇUŞLARI VE TRENLER İÇİN ARTAN KAPASİTE ARTTIRILDI”

2024 yılının “Demiryolları Yılı” olmasının yanı sıra “Emekliler Yılı” olduğunu hatırlatan Uraloğlu, şöyle konuştu:

“Ülkemizin her köşesinde başlattığımız demiryolu seferberliğiyle yüksek hızlı ve yüksek hızlı demiryolu hatları yapılıyor, mevcut iyileştirilmiş ve modernize edilmiş raylı sistemimiz sorunsuz çalışıyor, milli ve yerli demiryolu sanayimiz gelişiyor. TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğümüz 2023 yılında 255 milyon yolcu taşıyacakken, trenlere olan talep artıyor, farklı güzergahlarda hizmete sunduğumuz turistik ve diğer trenler ile Anadolu'nun tarihi ve doğal güzellikleri keşfediliyor ve etkileşim, alışveriş ve etkileşim sağlanıyor. bölgeler arası sirkülasyon artıyor. Demiryolu ulaştığı her yere bereket ve güzellik katar. Bayramlarda tercih edilen ulaşım aracı tren… Ramazan Bayramı ve Ara Tatil döneminde artan yolcu talebini karşılamak ve vatandaşlarımızın tatillerini huzur içerisinde geçirebilmeleri için gerekli tedbirleri aldık. sevdikleriyle birlikte.”

Bu uzun tatil dönemini kapsayacak şekilde 5-15 Nisan tarihleri ​​arasında ilave hızlı tren seferlerinin yapılacağını, ayrıca ana hat ve bölgesel trenlerde kapasite artırımı yapılacağını vurgulayan Uraloğlu, şöyle konuştu: 5 Nisan'dan itibaren Yüksek Hızlı hatlarda seferler başlayacak. Günlük uçuş sayısını Ankara-İstanbul hattında 13+13'ten 14+14'e, Konya-İstanbul hattında ise 4+4'ten 5+5'e çıkarıyoruz. “Ayrıca Cuma ve Pazar günleri çalışan Ankara-Konya hattında hafta sonu 1+1 servisi de Cumartesi günü gerçekleştirilecek” dedi.

Yeni hızlı tren seferlerinin tatil dönemi sonrasında da devam edeceğinin müjdesini veren Uraloğlu, şöyle konuştu: “Şu ana kadar 84 milyon 260 bin civarında yolcuya hizmet veren yüksek hızlı trenlerimiz, şehirlerarası ve şehirlerarası günlük seferler gerçekleştirdi. Şehirlerimizin çehresini değiştirdik, marka şehirlere dönüştürdük.Ramazan tatili ve ara tatillerin yanı sıra mevsimsel olarak yolcu hareketlerinde de artış yaşanıyor.Bu nedenle önlem olarak yüksek kapasiteli yolcu taşıma kapasitelerini ciddi oranda artırdık. hızlı trenler”.

ANA VE BÖLGESEL TRENLERE FOTOĞRAFLAR EKLENDİ.

5 Nisan – 15 Nisan 2024 tarihleri ​​arasındaki tatil döneminde İzmir Mavi Ekspresi, Doğu Ekspresi, Güney/Vangölü Ekspresi, Konya Mavi Ekspresi, Ege Ekspresi, Erciyes Ekspresi, Toros Ekspresi, Pamukkale Ekspresi, Ankara Ekspresi, Uzunköprü-Halkalı Bölgesel Treni, Trenlere vagon ve yataklı vagon ekleneceği bilgisini veren Edirne -Halkalı Bölge Uraloğlu, şöyle konuştu: “Bunun sonucunda ana ve bölgesel trenlere her gün 28 vagon eklenecek ve dönem içerisinde toplam kapasite artacak. 10 günlük tatil döneminde 15 bin 200 sandalyeye oturulacak.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir