Bakan Şimşek: Borsa ve kripto para kârlarına dayalı bir vergi öngörmüyoruz


Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Türkiye'nin yatırım potansiyeli en büyük altıncı ülke. İnovasyon endeksinde gelişmeye devam ederek 39'uncu sıradayız.” dedi. Şimşek, “Kripto paralar ve hisse senetleri üzerinde kâra dayalı bir vergi öngörmüyoruz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin en büyük yatırım potansiyeline sahip altıncı ülke olduğunu belirten Şimşek, yapay zekaya da yatırım yapılacağını söyledi. Bakan Şimşek ayrıca kripto paralar ve hisse senedi kazançlarına dayalı bir verginin olmadığını da belirtti.

Bakan Şimşek'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Amacımız adaleti ve vergi verimliliğini sağlamak ve vergisiz alan bırakmamaktır. Bu bağlamda üzerinde çalıştığımız mali paketle ilgili şu aşamada söyleyebileceğimiz tek şey; Kripto paralar ve hisse senetleri üzerinde kâra dayalı bir vergi öngörmüyoruz.

Türkiye yatırım potansiyeli açısından altıncı ülke konumundadır. İnovasyon endeksinde gelişmeye devam ediyoruz ve 39. sıradayız.

Dünya Bankası'nın lojistik endeksinde iyi bir noktadayız. Altyapı açısından mükemmel bir noktadayız. Demiryolu bizim önceliğimizdir. Türkiye'nin havalimanları açısından hiçbir eksiği yok. Havaalanı sayısı üç katına çıktı.

Yapay zeka konusunda neredeyiz? Gelişmekte olan ülkelerin ortalamasından daha iyi durumdayız. Daha fazla yatırım yapıp Türkiye'yi gelişmiş ülkeler seviyesine getireceğiz.

Kişi başına düşen gelir açısından orta-üst gelir aralığındayız. Kadınlar arasında eğitim hızla artıyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir