Bakan Nihat Zeybekçi, İsrail ile yaptığı ticari açıklamalara gelen tepkileri nasıl karşıladı?

Bakan Zeybekçi'nin İsrail'le ticarete ilişkin konuşması nasıl gündem oldu ve “Gazze'de bebek cinayetlerini kınıyoruz ama…” dedi. Tepkiler neler?

REKLAM

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin İsrail ile ticaret açıklamalarına tepkiler devam ediyor. Görüntüleri sosyal medyada yayılan görüşlerini desteklediğini belirten Zeybekci, sözlerini yazılı olarak da dile getirdi.

Zeybekçi'nin açıklamalarına iktidar partisinden de tepkiler geldi.

Peki Bakan Zeybekçi'nin İsrail'le ticarete ilişkin “Gazze'de bebek cinayetlerini kınıyoruz ama…” dediği konuşması nasıl oldu? Tepkiler neler?

Zeybekçi'nin bu sözleri geçtiğimiz günlerde İsrail ile ticaretini sürdüren şirketler hakkında önemli bilgiler paylaşan gazeteci Metin Cihan'ın video paylaşımıyla ortaya çıktı.

Cihan'ın “Mutlaka dinlemelisiniz” notuyla paylaştığı videoda Zeybekci, şunları söyledi: “İsrail'de çok önemli bağlantıları olan arkadaşlarımız da var, hamdolsun, yapılan soykırımı, katliamı, çocuk katliamını nefretle ve şiddetle kınıyoruz. İsrail tarafından Filistin ve Gazze'deki Müslümanlara karşı.” Üzgünüm bu konuda söylenecek bir şey yok ama bir yandan da ticaretin kimseye zararı olmayan sektörleriyle ilgili. Çünkü İsrail'imiz, serbest ticaret anlaşmamızın olduğu, yani 6 satıp 1 aldığımız bir ülke. Bu anlamda bu konuda daha hassas olmamız gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu. Ben şahsen bu konunun ekonomik koordinasyon ve ilgili bakanlarımızla birlikte gündeme alınması ve daha hassas bir bağlamdan geçmesi gerektiğine inanıyorum.” dedi.

AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan, Zeybekçi'nin sözlerine sert tepki gösterdi.

Kılıçaslan, Zeybekci'nin sosyal medya hesabındaki açıklamalarına ilişkin şu yorumu yaptı: “Gazze davası sırasında bundan daha aptalca, bu kadar aptalca bir açıklama duymadım. Soykırım için 'teşekkür ederim' diyor. Ah hayır. Yazıklar olsun.”

Zeybekçi: Sözümün arkasındayım

Tepkilerin ardından Zeybekçi, sözlerinin arkasında olduğunu belirten uzun bir paylaşım yaptı. Zeybekci, “Söylediğim her sözün arkasındayım. Ucuz tüccarlar dışında, aklı başında ve sağduyu sahibi olanların konuyu yanlış anlamaları için yazılı olarak tekrar açıklıyorum. Serbest ticaret anlaşması olan az sayıda ülkeden biriyiz. Mavi Marmara döneminde askıya alınmayan bu anlaşmayla Filistinli kardeşlerimiz de Türk mallarını satın aldı.” Serbestçe alım yapabiliyorlar ve bu sayede ticaret dengemiz 6'ya 1 lehimize oluyor. Bahsettiğim kayıt yöntemi, yasaklı ürünler listesine göre daha etkili bir yöntemdir. İsrail'e yapılan tüm ihracatlar kayıt altına alınarak satılan her ürün ve firma denetlenmektedir. Böylece şu anda yüz milyonlarca dolarlık sözleşme alan, on milyonlarca dolarlık teminat mektubu veren şirketlerimizin şikayetleri gibi daha birçok şikayetin de önüne geçmiş olacağız, onlarca Filistinli firmanın da şikayetleri önlenmiş olacak. Bize İslam'ı ve Filistin hassasiyetini öğretmek isteyenler, bizim hassasiyetimizin zekatı 7 ecdadımıza yeter, Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetinin zekatı ise 77 ecdadımıza yeter.” dedi.

Bu açıklamaya tepki gösteren Kılıçaslan, “Hah. Cumhurbaşkanımızın arkasına saklanma beyanı da geldi. Yazıklar olsun. Bu sözlerin hem kıyamet gününde hem de dünyada kendi adıma davalısı olacağım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir