ABD, hava yolculuğunda zorunlu Kovid-19 testini kaldırdı

Amerika Birleşik Devletleri, ülkeye uçakla seyahat eden yolcular için uçuş gününde Kovid-19 testi yaptırma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Uygulamanın 12 Haziran'da yürürlüğe girmesi bekleniyor

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), ülkeye uçakla seyahat eden yolcular için uçuş gününde Kovid-19 testi yaptırma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Tedbirin, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin uluslararası seyahatlerde Kovid-19 testine gerek olmadığı yönündeki kararının ardından alındığını söyleyen yetkililer, test ihtiyacının 90 günde bir yeniden değerlendirileceğini ve potansiyel olarak yeni test yapılması durumunda gerekli olabileceğini vurguladı. sorunlu varyantlar ortaya çıkıyor.

Uluslararası seyahat öncesinde zorunlu test uygulaması geçen yıl ABD Başkanı Joe Biden tarafından Çin, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan ve İran gibi birçok Avrupa ülkesine uygulanan seyahat yasağını kaldırdığında uygulamaya konmuştu. Aynı dönemde, Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat eden göçmen olmayan yetişkinlerin de bazı sınırlı istisnalar dışında tam doz Kovid-19 aşısı yaptırmaları gerekiyordu.

Zorunlu test ilk kez uygulamaya konulduğunda, tam aşılı kişilerin seyahatten üç gün önce negatif sonuç vermesi, aşılanmamış kişilerin ise seyahat günü yapılan testte negatif sonuç vermesi gerekiyordu. Ancak kasım ayında Omicron varyantının ortaya çıkmasının ardından kurallar sıkılaştırıldı ve aşı durumu ne olursa olsun tüm yolcuların seyahat gününde negatif test ibraz etmeleri zorunlu hale getirildi.

Havayolları ve turizm şirketleri, Kovid-19 testlerinin uluslararası seyahat rezervasyonlarını olumsuz etkilediğini söyleyerek aylardır bu kuralın kaldırılması için baskı yapıyor. Pek çok ülke, turizmi teşvik etmek amacıyla aşıların tamamını yaptıran kişilere yönelik test zorunluluğunu kaldırdı.

ABD'de uygulamanın Doğu saatine göre 12 Haziran Pazar gece yarısından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu tarihten itibaren tedbir amaçlı olarak Kovid-19 testi yapılması önerilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir